Genel

Giresun’a 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi Kurulacak

Giresun Belediyesi çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak için 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi kuracak.

Giresun’a 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi Kurulacak

Farklı sınıflarda atıkların depolanacağı tesis ile atık malzemeler ekonomiye kazandırılacak.

Geri dönüşüm atıklarının yerinde ayrıştırılması amacıyla Giresun Belediyesi tarafından uygulanacak olan proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında planlanıyor. Yaklaşık 6.5 milyon maliyetli ve 2.5 milyon hibeli projenin şehrimize yıllık geri dönüş olarak yaklaşık 12 milyon lire getirisi olacak. Projede görevli personel tarafından 1. sınıf atık getirme merkezinde toplanan atıklar bakanlığın belirlediği atık gurubuna göre ayrı ayrı bölmelerde muhafaza altına alınacak.

Projede hedef; atık getirme merkezleri ile çöpe gidecek olan kağıt, plastik, metal, cam, atık bitkisel yağ, atık pil ve elektronik eşyaları geri dönüşüme kazandırarak, ülke ekonomine katkı sağlamak olarak değerlendiriliyor.

Bunun yanında, sokak hayvanlarına verilmek üzere artık ekmeklerin atıldığı ekmek kumbaralarının da şehrin birçok yerinde vatandaşın hizmetine sunulması da hedefleniyor.

ŞENLİKOĞLU: “GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMSİYORUZ”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ise yaptığı açıklamada, daha temiz bir Giresun için, şehir temizliği konusunda birçok işlemi kesintisiz sürdürdüklerini belirterek, tüm bunların yanında geri dönüşüm çalışmalarının da kendileri için en önemli konu başlıklarından biri olduğunu vurguladı.

Başkan Şenlikoğlu: “Hayata geçireceğimiz 1. Sınıf Atık Getirme Merkezinde vatandaşlarımız ve kurumlardan toplanan; kâğıt, plastik, metal, cam, atık bitkisel yağ, atık pil ve tekstil ürünleri gibi atıklar burada geri dönüşüm, geri kazanım ya da bertaraf tesislerine gönderilmek üzere depolanacak. Merkezimize bağlı olarak çalışacak olan mobil atık getirmeyle birlikte; çöpe atılacak atık miktarını azaltmayı, her yıl binlerce kilogram değerlendirilebilir atığı ekonomiye geri kazandırmayı ve böylece doğal kaynaklarımızı doğayı korumayı hedefliyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL