Güncel

Giresun Üniversitesi’nden Açıklama!

Giresun Üniversitesi, son günlerde yerel basında ve sosyal medya platformlarında sıklıkla dile getirilen ve Giresun Merkez Gazipaşa (Debboy) Yerleşkesindeki öğrencilerin Bulancak ilçesine taşınarak bölgenin boşaltılacağı; esnafların mağdur edileceği yönünde çıkan haberlerle ilgili olarak bir açıklama yayınladı.

Giresun Üniversitesi’nden Açıklama!

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada; “Giresun Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu programlarına kayıtlı (618) öğrenci, Giresun merkezde yeterli derslik bulunamadığı için 2017 yılından itibaren Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Binasında öğrenim görmektedirler.

Üniversite yönetimi bu bölünmüşlük sebebiyle Bulancak’taki öğrencileri zorunlu staj için her gün Aksu’daki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirip götürmek mecburiyetinde kalmıştır. Ayrıca, bu öğrenciler eğitim öğretimle ilgili ya da diğer sorunlarının çözümü için Yüksekokul yönetimine ulaşmak istediklerinde; Bulancak’taki binadan Güre Yerleşkesindeki Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne gelmek zorunda kalmaktadırlar. Bahsettiğimiz gerekçelerle, Bulancak’ta eğitim öğretim gören Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri defalarca Üniversite yönetiminden kendilerinin Giresun’a alınmalarını talep etmişlerdir.  Öte yandan, öğrencilerimizin mezuniyet sonrası istihdama katılmalarını kolaylaştırmak için Üniversitemiz bünyesinde bulunan Meslek Yüksekokullarında 2018 yılından itibaren (3+1) modeli mesleki eğitim uygulaması hayata geçirilmiştir.  Bu modele göre MYO öğrencileri en az bir dönem (4 ay) işletmelerde yüz yüze staj yapmak mecburiyetindedirler.

Bilindiği üzere, Bulancak’ta 2.Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur. Söz konusu Organize Sanayi Bölgesinde önemli işletmeler ve fabrikalar faaliyete geçmiştir. Bu işletme ve fabrikalar, Giresun merkez Gazipaşa Yerleşkesinde bulunan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki bazı programlarımızın müfredatı ile yakından ilgilidir. Bulancak’ta eğitim öğretim gören Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerini Giresun’a, Gazipaşa yerleşkesine; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki bazı programlara kayıtlı öğrencileri de Bulancak Meslek Yüksekokulu’na naklederek eğitim öğretim hizmetlerinin kalitesini daha da artırmak istiyoruz.

Bunu yaparken, şunu önemle belirtmek isteriz ki, Bulancak’tan getireceğimiz öğrenci sayısı ne kadar ise, Bulancak’a taşıyacağımız Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna kayıtlı öğrenci sayısı da o kadar olacaktır. Kısacası, Merkezde bulunan Gazipaşa (Debboy) Yerleşkesinde bir öğrenci eksilmesi asla söz konusu olmayacaktır. Bu planlamamız önce YÖK’e sunulacak; YÖK’te kabul görürse, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulamaya alınacaktır. Bu bilgiler dışındaki maksat dışı haber ve paylaşımlara itibar edilmemesini; Üniversitemizin şehrimizin tüm paydaşlarını ilgilendiren her kararında çok hassas davrandığının bilinmesini, değerli kamuoyumuza saygıyla arz ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL