eğitim Güncel Yerel

Giresun Üniversitesi 16 Yaşında!

17 Mart 2006 tarihinde kurulan Giresun Üniversitesi 16. Yaş Gününü Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlenen bir törenle kutladı.

Giresun Üniversitesi 16 Yaşında!

Kuruluş Yıldönümü törenine, Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Kadir Aydın, YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş ile birlikte, protokole dahil kurum ve kuruluşların il müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, basın ve yayın kuruluş temsilcileri, Üniversitede görev yapan öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.


Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunun ardından, Devlet Konservatuarında görevli öğretim üyeleri tarafından kısa bir müzik programı yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can, Üniversitenin 16 yıllık tarihinden kesitler sunarak; akademik, idari personel durumu ile fiziki mekan ve imkanların geldiği nokta hakkında sayısal bilgiler verdi.
Bugün itibariyle, Giresun üniversitesi bünyesinde 13 fakülte, 3 enstitü, 21 araştırma merkezi, 5 yüksekokul, 1 konservatuar, 13 meslek yüksekokulu bulunduğunu açıklayan Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can, öğrencisi sayısının 25963, akademik personel sayısının 1126, idari personel sayısının 705 olduğunu belirtti.
“Doğduğum, büyüdüğüm bu topraklara kalıcı izleri olacak hizmetler bırakmak için atandığım ilk günden bu yana gayret gösteriyorum” diyen Rektör, ilimizi güçlü, üniversiteyi saygın bir kurum kılmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, Eğitim ve Araştırma Hastanesinin faaliyete geçmesinde büyük emekleri olan eski başhekim Prof. Dr. Atilla Çıtlak ile başhekim Doç. Dr. Fazıl Kulaklı’ya teşekkür etti.
Tıp Fakültesine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin tam kapasite ile halkımıza hizmet verdiğini hatırlatan Rektör, Aksu yerleşkesini sağlık kampüsü planladıklarını, morfoloji binasının inşaatının devam ettiğini, Diş Hekimliği Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin de bu bölgeye alınacağını belirtti.
Diş Hekimliği Fakültesine bu öğretim yılında 62 öğrencinin kayıt yaptırarak öğretim gördüğünü açıklayan Rektör, Fakültesinin uygulama hastanesinin de birkaç ay içinde halka hizmet verebilmesi için yoğun bir gayret içinde olduklarını ifade etti.
2021 Yılında Üniversitenin YÖK tarafından “fındık” temalı ihtisas üniversitesi olarak ilan edildiğini hatırlatan Rektör, bu durumu ilimiz ve bölgemiz için bir kalkınma vesilesi olarak değerlendireceklerini belirterek, “Giresun Üniversitesinin halkımıza ödemesi gereken bir borcu vardır. Bu borcu biz bu şekilde ödemeye kararlıyız. İlgili kişi ve kuruluşlar ile istişarelerimiz devam ediyor. Yakın bir zamanda gerekli akademik ve idari yapılanmayı tesis ederek hizmete dönük projeler üreteceğiz” dedi.
Daha sonra söz alan, Giresun Milletvekili Kadir Aydın da, Giresun Üniversitesinin bugün itibariyle geldiği yer önemlidir. Başarıları takdire şayandır. Üniversitenin bu noktaya gelmesinde emekleri olan devlet büyüklerimize, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, büyüğümüz, bakanımız Nurettin Canikli’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
URAP adlı değerlendirme kuruluşunun verilerine göre akademik başarısını yıldan yıla artıran Giresun Üniversitesinin bundan sonraki dönemde de aynı şekilde büyük başarılara imza atacağına inandığını belirten Vali Ünlü, “fındık” temalı ihtisas üniversitesi ilan edilmiş olmasının da hem ilimiz hem de ülkemiz için yararlı sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti.
Açılış töreninde daha sonra, 2019 yılından bu yana öğretim üyesi kadrolarına atanan yaklaşık 300 öğretim üyesine “profesörlük”, “doçentlik” ve “doktor öğretim üyesi” cübbeleri giydirildi.

Haber: Ayşenur Aydın

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL