Yerel

“Giresun Merkez Bu Kadar Sahipsiz Bırakılmamalı”

Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ercan Ayhan, Debboy mevkiinde bulunan Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki bazı programlara kayıtlı öğrencilerin Bulancak’a taşınmak istenmesine, karşı olduklarını söyledi.

“Giresun Merkez Bu Kadar Sahipsiz Bırakılmamalı”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ercan Ayhan;
“Giresun Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bir süredir sürdürülen çalışmayla Debboy mevkiinde bulunan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki bazı programlara kayıtlı öğrencilerin Bulancak Meslek Yüksekokulu’na naklederek eğitim öğretim hizmetlerinin burada sürdürmeleri planlanmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde üniversiteden kamuoyuna yapılan yazılı açıklama ile konunun doğru olduğu ifade edilmiştir. Bu nedenle de kentimiz ve esnafımızın menfaatleri doğrultusunda aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir.
Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, kentimiz için simge bir kurum, Debboy mevkii ile de özdeşleşen bir okul haline gelmiştir.
Üniversite rektörlüğünce yürütülen bu çalışmayla okulun ve öğrencilerin Bulancak ilçesine taşınmak istenmesine karşı olduğumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz.
Kentlerin, bölgelerin belli dengeleri vardır. Bunların başında da sosyal, ekonomik hususlar gelmektedir. Teknik Bilimler Yüksekokulu’nun taşınması bu unsurların yara almasına sebep olacaktır. Yüksekokulda eğitim gören öğrencilerimizin de başka bir yere taşınması Debboy başta olmak üzere kent ekonomisine ciddi darbe vuracağı aşikârdır.
Türkiye’nin son dönemlerdeki ekonomik durumunu dikkate aldığımızda zor günler geçiren esnafımız, bu taşınma girişiminin gerçekleşmesi halinde daha da zor durumda karşı karşıya kalacaktır.
Bir de bunun öğrenciler açısından da taşınma olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Kent merkezinde yaşayan öğrencilerimizin Bulancak ilçesinde konut sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.
Bulancak’ta yurt veya kiralık konut aramak durumunda kalacaklar, kendileri ekstra ekonomik külfetle karşı karşıya kalacakladır. Giresun’dan, Bulancak’a gitmek isteyecek öğrencilerin ceplerinden ciddi yol parası çıkacak. Giresun’a yüksek öğretim için gelen öğrencilerimizin ekonomik durumları da ortadadır.
Yine üniversite rektörlüğüne sormak istiyoruz? Taşınma kararı alınırken yüksekokulda görevli akademik ve idari personellerin, öğrencilerin, Debboy esnafı ve kent halkının fikri alınmış mıdır? Bu yönde bir araştırma yapılmış mıdır? Taşınma kararı alınırken, herkesin oluru alınmış mıdır? Hem fikir olunan bir araştırma var mıdır?
Tüm bu sonuçlardan anlaşılacağı gibi Teknik Bilimler Yüksekokulumuzun Bulancak ilçesine taşınmak istenmesi hem kentimiz, hem esnafımız, hem de öğrencilerimizin menfaatine olmadığına inanıyoruz.
Biz esnaf teşkilatı olarak kısır çekişmeler yerine gerçeklerle yüzleşmek zorundayız, Giresun merkezdeki Okulları ilçelere, ilçelerdeki Okulları merkeze taşımak bu kadar basit olmamalıdır. Giresun üniversitesi 51 basamak gerilemiş öğrenci sayısı düşmüştür. Rektörlüğümüz İstanbul’dan Adana’dan İzmir’den Eskişehir’den ülkenin neresinden ve hatta yurt dışından nasıl öğrenci getiririz diye çalışmalar yapmalıdır. İlçelerimize dışarıdan daha fazla öğrenci getirerek hizmet edilsin bizde Üniversitemizi başımızda gezdirelim, bizim kimseyle kişisel bir sorunumuz yok, derdimiz şehrimize hizmet, vakti geldiğinde herkesi en ağır şekilde eleştireceğiz aksi takdirde başarıyı yakalayamayız. Giresun üniversitesini, kendi malı olmayan yıllardır atıl vaziyette tuttuğu kullanamadığı binanın peşine düşmektense asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz.
Okul taşındığında Giresun merkeze yerleşen öğrencilerin, Bulancak veya diğer ilçelere zorunlu olarak taşınmasından doğacak olan hukuki haklarını da Rektörlüğümüz göz ardı etmemelidir.
Buradan bir kez daha üniversite rektörlüğüne seslenmek istiyoruz. Gelin bu yanlıştan dönün! Uygulamadan vazgeçin! Kent, esnaf ve insanımızın menfaati ön planda tutulmalı, bunlar göz ardı edilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

 

Haber Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL