Güncel Siyaset

FİSKOBİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI LÜTFİ BAYRAKTAR GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Genel Müdür Turgay Çakmak, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ağca, basın mensupları ile bir araya gelerek FİSKOBİRLİK’in 2021 yılı faaliyetleri ve gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

FİSKOBİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI LÜTFİ BAYRAKTAR GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Giresun’da gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak FİSKOBİRLİK’in 2021 yılında gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar kamuoyu ile paylaşıldı. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar 2021 yılının pandemi şartlarına rağmen hedeflenen beklentiler doğrultusunda tamamlandığını belirtti. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar konuşmasında; ‘’2020-2021 iş yılı birliğimiz ve iştiraklerimiz adına oldukça verimli geçti. Her alanda kendimizi geliştirmeyi sürdürdük. Gerek kooperatiflerimizde gerek birliğimiz ve şirketlerimizde ciromuzu ve karlılığımızı artırdık. Üreticilerimize yönelik olarak da hizmet ve fındık mubayaa çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük.  Toplamda birliğimize bağlı 50 kooperatif bulunmakta. 40’a yakın kooperatifimiz 2021-2022 iş yılının ilk 5 ayı itibarıyla bir önceki yıla oranla aldığı fındık miktarını ton bakımından artırmış durumda. Sadece Giresun bölgesinde bulunan 11 Kooperatifimizde fındık alım miktarları ciddi oranda yükseldi.  İş yılı sonuna kadar da tüm kooperatiflerimizde bir önceki yılı geçmiş olmayı hedefliyoruz. Zaman zaman kamuoyunda bazı bölgelerde ve kooperatiflerde fındık alımına engel olduğumuza dair spekülatif haberler yer almakta. Ortaklarımız ve üreticilerimiz bu tür haberlere ve iddialara itibar etmesin, Fiskobirlik ve bağlı kooperatiflerinin tamamı üreticilerimizin hizmetinde. Bu doğrultuda çalışma ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu rakamların gelecek yıllarda katlanarak artacağına inancım tam.’’ İfadelerinde bulundu.

ZİRAAİ GİRDİ SATIŞLARINDA %100 ARTIŞ

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar açıklamalarının devamında ‘’ Fındık alımında olduğu kadar üreticilerimize en iyi hizmeti sağlamak adına gübre, tarım ilacı ve aletleri ve sarf malzemeleri satışlarımızda devam ediyor. Bu alanda ortaklarımıza en uygun fiyat ve ödeme yöntemleri çerçevesinde ciddi yatırımlarımız sürüyor. Bunun da sonuçları rakamlara yansımış durumda. 2019-2020 iş yılında toplamda 5.4 milyon TL’lik zirai girdi satışı yapılırken, 2020-2021 iş yılı içerisinde 10,8 milyon TL rakamına ulaştık. Bu alanda %100’lük bir artış söz konusu. 2021-2022 iş yılında ise her ne kadar gübre fiyatlarında istikrarsızlık ve artışlar yaşanmış olsa da biz bu rakamı 20 milyon TL üzerine taşımak istiyoruz. Bu yönde yatırım ve çalışmalarımız sürüyor.

EFİT’İN CİROSU 600 MİLYON TL’YE YAKLAŞTI

Entegre Fındık İşleme Tesislerinde gerçekleştirilen çalışmalar ve yatırımlar ile ilgili de bilgiler veren Başkan Lütfi Bayraktar; ‘’ Entegre tesislerimize 2020 ve 2021 de yapmış olduğumuz yatırımlarla kapasite artırımına gittik. Ulusal ve Uluslararası fındık piyasasında artan faaliyetlerimiz doğrultusunda doğru adımları atarak bu yatırımları gerçekleştirdik. 2020-2021 yılı iş yılı sonu itibarıyla baktığımızda ise EFİT A.Ş cirosunu bir önceki döneme oranla %54 artırarak 568 milyon TL’ye ulaştı. 5 sene öncesine oranladığımızda artış oranı %600 ün üzerinde.  FİSKOBİRLİK ve EFİT  A.Ş’nin son 5 yılda yaptığı yatırımların toplam miktarı 100 milyon TL’nin üzerinde. Naturel fındık satış rakamlarında ihracatta 21. Sıraya gelmiş durumdayız.   Bu yıl nihai mamullerle birlikte gerçekleştirdiğimiz toplam ihracatımız 7.5 milyon dolar. İhracatımızı bir önceki yıla oranla %300 artırmış durumdayız. Unutulmasın FİSKOBİRLİK bu günlere kolay gelmedi. Bizler de bu bilinçle ülkemize, Giresun’a ve faaliyet gösterdiğimiz diğer illerdeki tüm üreticilerimize daha fazla hizmet edebilmek ve katma değer üretebilmek için, bir üretici birliği olan FİSKOBİRLİK’i büyüterek hak ettiği konuma getirme adına, kamuoyunda oluşturulmaya çalışan suni gündemlere aldırış etmeden gece gündüz çalışıyoruz ’’ dedi.

Gündeme İlişkin konuları da değerlendiren FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ‘’Bir süredir kamuoyunda art niyetli bir grup tarafından, organize ve sistematik bir şekilde yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığıyla şahsım, Birliğimiz ve Birlik Yönetim Kurulumuz aleyhinde birtakım asılsız ve mesnetsiz iddialarla kamuoyu meşgul ediliyor. Kamuoyunu meşgul eden ilk husus Bakanlık Müfettişlerinin FİSKOBİRLİK ve bağlı iştiraklerimize yönelik yapmış oldukları teftiş çalışmaları. Öncelikle şunu net şekilde belirtmek isterim teftiş süreci hem ticari hem hukuki açıdan son bulmuştur. Müfettişler 6 ay boyunca tüm faaliyetlerimizi ve evrakları titizlikle incelemiş, sonucunda kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanların iddiaları asılsız çıkmıştır. Elhamdülillah bu güne kadar aleyhimizde ortaya atılan her iddiadan alnımızın akıyla çıktık. Ortak üreticilerimiz de gönüllerini ferah tutsunlar akan su yosun tutmaz, bizler durmadan yorulmadan fındık üreticilerine hizmet etmeyi sürdüreceğiz.’’ Açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz ay istifa eden FİSKOBİRLİK Eski Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bayraktar; ‘’Sayın Nurittin Karan’ın bir yılı aşkın süredir gerek kamuoyunda gerek Birlik Yönetim Kurulu toplantılarımızda bir takım iddiaları oldu. Müfettiş raporu sonucunda iddialarının asılsız çıkması sonucunda kendisi  Yönetim Kurulumuza istifasını sundu. Bizde Yönetim Kurulumuzla birlikte tabi olduğumuz anasözleşme ve yasalara uygun bir biçimde istifasını kabul ederek süreci tamamladık. Daha sonra nedenini bilmediğimiz bir şekilde Sayın Karan istifa etmediği iddiasını ortaya attı. Biz adli mercilerle tüm süreci şeffaf bir biçimde, her türlü bilgi ve belgeyi paylaşarak sürdürüyoruz. Bu süreçte üzücü olan, sanki FİSKOBİRLİK’te Giresun ve Giresunluya karşı bir tavır varmış algısı yaratılmak istenmesi. Şunu özellikle belirtmek isterim ki; FİSKOBİRLİK tüm Türkiye ve Giresun için önemlidir. Giresun’un gözbebeğidir. FİSKOBİRLİK için de aynı şekilde Giresun çok değerli bir şehirdir. Giresun’u ve FİSKOBİRLİK’i birbirinden ayrıymış gibi gösterme çabaları beyhudedir.’’ Şeklinde konuştu.

Son olarak Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar açıklamasında; ’’Son günlerde kamuoyunu meşgul eden bir diğer husus, İştirak Şirketimiz EFİT A.Ş’nin eski bir çalışanın açmış olduğu işe iade davası içerisinde ortaya atılan bazı iddiaların, doğruluğu yanlışlığı araştırılmadan bir kısım kesimlerce yargısız infaz yapılmak suretiyle tarafıma yönelik “itibar suikasti” operasyonuna dönüştürülmesi. Bunlar tıpkı son müfettiş denetimi sürecinde olduğu gibi kamuoyu ve yargıyı algı operasyonları ile baskıya alma çabalarından başka birşey değildir. Hakkımda ortaya atılan bu asılsız iddiaları kesinlikle reddediyorum. Bu hususta, ilgili herkes yargı önünde gereken hesabı verecektir.  Bu iddialar karşısında gerekli yasal süreci başlatmış bulunmaktayım. Yargıya güvenim tamdır. Yargı süreci sonrasında gerekli açıklamaları yine siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna paylaşacağım.’’ ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL