Güncel

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Çakmak; “Yaygaracılara Prim Vermeyiz”

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri (FİSKOBİRLİK) Genel Müdürü Turgay Çakmak, son dönemde FİSKOBİRLİK ve iştirak şirketleri hakkında kamuoyunda yer alan iddialar sonrasında bir açıklamada bulundu.

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Çakmak; “Yaygaracılara Prim Vermeyiz”

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Turgay Çakmak, FİSKOBİRLİK’in bu tür tartışmaların odağında olmasının kuruma zarar verdiğini, üretim ve ekonomik faaliyetlerinin sıkıntısız devam ettiğini açıkladı.

Son dönemde yalan-yanlış bir kısım iddiaların merkezi haline getirilmeye çalışılan FİSKOBİRLİK’in Genel Müdürü Turgay Çakmak yazılı bir açıklama yayınladı. Genel Müdür Çakmak açıklamasında çatışma ve kaos ortamının kuruma zarardan başka bir şey getirmeyeceğinin altını çizdi. Çakmak açıklamasında ‘’Bir süredir kamuoyunda FİSKOBİRLİK’in idari ve ekonomik durumu ile ilgili birçok spekülatif iddia kamuoyunu meşgul etmekte. Bu iddiaları endişe ile takip etmekteyiz. Kamu ve ticari faaliyetleri devam eden bir kuruluşun asılsız ve mesnetsiz iddialarla kamuoyunu bu kadar meşgul ediyor olması üzüntü verici. Ne idari ne ekonomik açıdan FİSKOBİRLİK’in şu anda hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır. Üreticilerimizin ve iş ortaklarımızın bu tür iddialara itibar etmemelerini rica ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

“Kamuoyu Yanıltılıyor”

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Turgay Çakmak bazı rakamlarda manipülasyon yapıldığı iddialarında açıklama getirdi. Zaman zaman açıklanan ciro, ihracat, fındık alım miktarı ve ödenen ürün bedeli miktarlarının gerçeği yansıtmadığı iddiaları ile ilgili de konuşan Çakmak, ‘’FİSKOBİRLİK ve EFİT A.Ş’nin rakamları ortada. Bunların hiçbiri gizli değil, ilgili bakanlıklar ve kurumlarla zaten şeffaf olarak paylaşıyoruz. Kamuoyuna gizli belgeymiş gibi yansıtılan tablolar bizim genel kurul kitapçıklarımızda ve faaliyet raporlarımızda ortak üreticilerimiz ve basın ile zaten paylaştığımız veriler. Bu verilerin çarpıtılarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik çalışmalar yapılması doğru değil. Bu kimseye fayda ve çıkar sağlamaz. Sadece FİSKOBİRLİK ve FİSKOBİRLİK markasına zarar verir. Bu tür yaklaşımların kurumu geçmişteki gibi zor günlere döndürme çabalarının bir parçası olarak görüyorum. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.’’ Açıklamasında bulundu. EFİT A.Ş’ye yapılan yatırım 8 milyon doların üzerinde, TL karşılığı 100 milyonun üzerinde bir rakama tekabül etmektedir. Ayrıca kooperatiflere de yatırımlarımız devam etmiştir. ”Yalan’’ olduğu iddia edilen ciro, ihracat, fındık alımlarında ödenen miktarlar, yapılan yatırımlar vs. gibi rakamların resmi kayıtları da ilgili kurumlar, bakanlıklar ve bizde mevcut. Bu tür asılsız iddiaların arkasına sığınarak konuşmak kurumun ticari itibarına zarar vermekten başka bir işe yaramaz’’ dedi.

“Yaygaracılara Prim Vermeyiz”

Kamuoyunda son olarak FİSKOBİRLİK’in battığı yönünde iddialara da cevap veren FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Turgay Çakmak; ‘’Nerden geldiği ve nasıl elde edildiği belli olmayan bazı rakamlar üzerinden belli çevreler çıkarım yaparak FİSKOBİRLİK battığı yönünde birtakım söylemler içinde. Ortaya atılan gayrimenkullerin değeri toplamı komik bir rakam. Bugün sadece EFİT A.Ş’nin bulunduğu arazi o rakamın iki katından fazla etmekte. Tüm taşınmazların ipotekli olduğu da uydurma. Entegre tesisimizin çalışmaya ara verdiği ise koca bir yalandan ibaret. Entegre tesisimiz şehrin merkezinde yer almaktadır. 3 vardiya 24 saat durmaksızın üretim faaliyetleri devam etmektedir. Sabah ve akşam mesai başlangıç ve mesai bitiş saatlerinde entegre tesisi önündeki servis araçlarının yoğunluğu bu yalanı açıkça ortaya koymaktadır. Bu tür yalanlarla birileri FİSKOBİRLİK’e ticari itibar suikasti düzenlemek istiyor ancak yaygaracılara asla prim vermeyiz. Bu tür yalan haberleri basına servis edenleri kamuoyu gayet iyi tanımaktadır. Bu kurumun ve bu kurumdan kamuoyunun beklentilerini ve sorumluluklarımızı gayet iyi biliyoruz. Fiskobirlik her geçen gün fındık alımı, üretim ve ticaret anlamında büyüyerek ve geçmişten gelen sorunlarını çözerek emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Bu bilinçle de görevimizi layıkıyla yerine getirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL