Güncel Yerel

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma, Eğitim ve Uygulama Projesi Saha Çalışmaları Yapıldı

Giresun’da, Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma, Eğitim ve Uygulama Projesi kapsamında 50 tarım danışmanı ile birlikte çiftçilere toprak analizi yaptırıldı.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma, Eğitim ve Uygulama Projesi Saha Çalışmaları Yapıldı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Her tarım danışmanı için 2 üretici 4 dekar alanda olmak üzere; 100 çiftçi 200 dekar alan seçilmiş olup; proje kapsamında çiftçilerimize İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından toprak analizleri yaptırılmıştır.  Ayrıca teknik elemanlarımızın takibinde ve  tarım danışmanlarının desteğiyle, sonbahar kış döneminde bahçelerde kireçleme ve budama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Tarım takvimine göre yapılacak işlemlerin kontrol ve izlenmesine devam edilecektir.


Proje kapsamında; İl Müdürlüğümüz tarafından Güce Ziraat Odası, Yağlıdere Ziraat Odası ve Giresun Ziraat Odası ve tarım danışmanlarının planlaması doğrultusunda 3 İlçede 60 kişiye uygulamalı olarak budama, gübreleme ve kireç uygulaması hakkında ayrıca Piraziz Ziraat Odası ve tarım danışmanlarının planlaması doğrultusunda Bitki Koruma Ürünlerinin Uygulanması hakkında 40 çitçimize fındık bahçelerinin ilaçlanması hakkında eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Tarım danışmanlarının planlaması ve çiftçilerimizden gelen talepler doğrultusunda uygulama dönemlerine göre eğitim faaliyetlerine devam edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL