Güncel Yerel

“Fındık Zurufu, Kompost Yapılarak Bahçelerde Gübre Olarak Değerlendirilmelidir”

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hasat edilen fındıkların patozlama işlemi sonrası ortaya çıkan fındık zurufu atıkları ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

“Fındık Zurufu, Kompost Yapılarak Bahçelerde Gübre Olarak Değerlendirilmelidir”

Yapılan açıklamada; “Fındık üretiminde hasat işleminden sonra fındığın patozla tanelenmesi esnasında atık olarak çıkan fındık zurufu önemli bir organik materyal kaynağıdır. Bir dekar alandan tahminen 20-50 kg arasında değişen fındık zurufu elde edilebilmektedir. Can ve mal güvenliği açısından araç yollarında fındık zurufları yığın halinde bırakılmamalı, patozlama işlemi sonrası uygun yerlere nakledilmelidir. Yangın riski ve çevre kirliliği açısından fındık zurufları yakılmamalıdır.

Fındık zurufu, olgunlaşmadan gübre amaçlı fındık bahçelerimizde kullanmamalıdır. Zira bu durumda külleme hastalığı etmenine kışlama ortamı oluşturmakta ayrıca aflatoksin oluşumunu artırmaktadır. Değerli bir organik madde kaynağı olan fındık zurufunu ‘kompost’ yaparak fındık ve sebze bahçelerimizde doğal gübre olarak kullanabiliriz. Bunun için bahçemizin uygun yerinde zurufu yığın yaparak bolca ıslatılmalı, kat kat sönmemiş kireç ilave ederek en az altı ay olgunlaşmasını ve pişmesini sağlamalıyız. Bu şekilde zurufta bulaşık olan hastalık etmeni mikroorganizmalarda yok olacaktır.” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL