Güncel Yerel

FINDIK YETİŞTİRİCİLERİNE DUYURU!

Giresun Ziraat Odası Başkanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden fındık bahçelerine zarar veren ‘Fındık Kurdu’ zararlısına karşı mücadele zamanının yaklaştığını duyurdu.

FINDIK YETİŞTİRİCİLERİNE DUYURU!

Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek, fındıkların % 50 si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlamalıdır.

İlaçlı mücadeleye bu sene Sahil kolda 16 Mayıs 2022, Orta kolda 19 Mayıs 2022, Yüksek kolda 22 Mayıs 2022 tarihinde başlanmalıdır.

İlaçlamadan önce zararlının yoğunluğunu ölçmek gerekir. Bunun için fındık ocakları altına 3 x 3,5 m ebadında çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. Sayım sonucunda 10 Ocak’tan 2 veya daha fazla ergin Fındık Kurdu düştüğünde ilaçlama yapılmalıdır. Aynı sayımda 10 Ocak’tan 1 veya daha fazla ergin Fındık Yeşil Kokarcası bulunan bahçelerde hem Fındık Kurduna hem de Fındık Yeşil Kokarcasına karşı etkili ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri tercih edilmelidir.

İlaçlamada dekara (40-50 Ocak’a) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.

Yapılan ilaçlama ile Yaprak Bitleri de kontrol altına alınmaktadır.

İlaçlama başlamadan önce arıcılar arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Mücadelede tavsiye edilmeyen Bitki Koruma Ürünü kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin Bitki Koruma Ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki karışılabilirlik durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için İl’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe de ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat edebilirler.” ifadeleri kullanıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL