Güncel

EŞİK Platformu Kadın Forumları, Karadenizli Kadınları Buluşturuyor

Eşitlik İçin Kadın Platformunun başlattığı “Eşit, Özgür ve Şiddetsiz Yaşam” forumları, “Haklarımıza, Hayatlarımıza, hayallerimize sahip çıkmak itiyoruz” sloganı ile bu hafta sonu Karadenizli kadınları buluşturuyor.

EŞİK Platformu Kadın Forumları, Karadenizli Kadınları Buluşturuyor

12 Kasım Cumartesi günü Sinop’ta yapılacak foruma, Samsun ve Kastamonu’dan da katılım bekleniyor.  13 Kasım Pazar Günü Giresun’da yapılacak foruma ise Rize, Trabzon ve Ordu illerinden kadınlar katılacak.

Toplumun çok çeşitli kesimlerinden her yaştan ve meslekten bağımsız kadınların ve kadın örgütlerinin 2020 yılında kurduğu Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından, bölgedeki, kadın örgütleri, siyasi partilerin kadın birimlerinin temsilcileri, belediyelerin eşitlik birimleri, kent konseyleri, diğer sivil alanlardan dernekler, baro, meslek odaları ve sendikaların kadın hakları birimleri, kadın muhtarlar, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler ve bağımsız kadınlara yönelik yapılan çağrıda şu görüşlere yer verildi: “Hepimizin derinden hissettiği gibi “eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam” sürdürmemizin somut yasal ve toplumsal koşulları ortadan kaldırılmak isteniyor. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz çekilme ve Danıştay’ın bu kararı onaylamasının ardından, haklarımızı garanti altına alan tüm yasal mekanizmalar tehdit altında.

Yaşamlarımıza, yaşam alanlarımıza ve özgürlüklerimize yönelen tehditlere karşı durmak ve geleceğimizi belirlemek için yapmamız gerekenin birlikte mücadele olduğunu, tarihi bir eşikte bulunduğumuzu ve böylesi bir süreçte, birlikte direnmeye verdiğimiz ve vereceğimiz emeğin belirleyici olacağının farkındayız.

Önemli bir seçimin eşiğindeyken, bu topraklarda yaşayan her kesimden kadınlar olarak, kadın emeği ve bedeni üzerinden yürütülen her türlü eril siyaseti, tarihin karanlık yüzünde, arkamızda bırakmak; seçimimizin laik, demokratik, adil, eşit, tüm haklara saygılı siyasetten yana olacağını en güçlü şekilde göstermek için buluşuyoruz, Haklarımıza, hayatlarımıza, hayallerimize sahip çıkıyoruz!”

Giresun Forumu, Kamu Emekçileri Sendikası Toplantı Salonunda, Saat 14:00 – 17:30 saatlerinde yapılacak.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL