Güncel Siyaset

EMEP; “Zamların ve Yoksulluğun Tek Sorumlusu Var: İKTİDAR”

NAS sürecinde faiz artırma sürecine geçişin de halka yararının olmadığını belirten Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin, “Enflasyonu tek haneye iki yıl sonra düşüreceklerini iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı zamma ve yoksulluğa razı edemeyecek.” diyerek tepki gösterdi.

EMEP; “Zamların ve Yoksulluğun Tek Sorumlusu Var: İKTİDAR”

Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin, “Seçim öncesi faiz karşıtı olanlar NAS savunucuları birdenbire faizci oldular. Ancak uygulanan tüm ekonomi politikaları zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapıyor. Zamlarda dur durak yok. Her gün pahalık nedeniyle soframızda çeşit azalıyor, ekmek dilimi küçülüyor. Bundan sorumlu olanlar 21 yıldır yaşattıkları yoksulluğa neden olmamış gibi enflasyonu iki yıl sonra tek rakamlı yapacaklarını utanmadan söyleyip halkla dalga geçiyorlar. Tek adam yönetimi ekonomik, demokratik yönden kapitalizmin azgın saldırısının planlamasını yaparken zamlardan, enflasyondan sorumlu değilmiş algısı yaratmaya çalışıyor.” dedi.

“En Büyük Ekonomist Sustu”

“Ekonomideki yaşananların kaynağını faize bağlayan Erdoğan şimdi de faiz yükseltiyor” diyen Keskin, “Seçim öncesi faizi sorumlu tutan Erdoğan şimdi de faiz yükseltme politikası uyguluyor. Her ikisinde de halkın yoksulluğu arttı. Ekmeğe, ulaşıma, yağa; kitaba deftere zam yapılıyor, suçlu olarak esnaf gösteriliyor. Örnekler çoğaltılabilir. Bu zamların kaynağı, ranta ve talana dayalı ekonomi politikası değil mi? “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek har vurup savurmak değil mi? Yüksek enflasyon ve dış borçlanma değil mi? Geçilmeyen köprüye, binilmeyen uçağa; üretilmeyen elektriğe, kullanılmayan doğalgaza ödenen para politikasının hiç mi etkisi yok. Ülkede uçan kuştan sorumlu olan iktidarın, en büyük ekonomist olduğunu övünerek söyleyen Tek Adam Yönetimi lideri Erdoğan’ın sorumluluğu yok mu? Biliyoruz ki yaşananların tek sorumlusu iktidar ve kapitalizmdir.” dedi.

“Emekçileri Birbirine Düşüremeyeceksiniz”

Yaşanan ekonomik sıkıntının nedeni olduklarını gizlemek için halkı birbirine düşürmeye çalıştıklarını söyleyen Keskin, “Şimdi de fındık işçisini günah keçisi yapıyorlar. Fındık alım fiyatını 82,5TL olarak açıklayan iktidar eleştirilmesi gerekirken emeğinin karşılığını isteyen tarım işçileri günah keçisi yapılıyor. İktidar ve yandaşları senaryoyu iyi oynuyorlar. Herkese bir sorumlu buluyorlar, kendi sorumluluklarını gizliyorlar. Ancak mızrak çuvala sığmıyor. Fındık üreticisine fındığını kendisinin toplaması çağrısı yapılarak düşük fındık fiyatı meşrulaştırılıyor. Fındık üreticisi fındığı kendisi toplandığında emek harcamıyor mu? Bu emek maliyete dahil edilmiyor mu? Fındık üreticisinin emeği değersiz mi? Fındık üreticisine fındık işçisini; halka da esnafı yoksulluğun ve zamların sorumlusu gösteremezsiniz. Sorumlu; yönetenler, TEK ADAM YÖNETİMİ ve KAPİTALİZMDİR.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL