Yerel

EMEP, “İktidar Yine Tarım ve Gıda Şirketleri Lehine Karar Verdi”

Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin yaptığı açıklamada, “Fındığa kaç TL verileceğini yıllardır biliyoruz. Bu yıl da fındığa verilecek fiyatın 80 TL çevresinde olacağını açıklamıştık. Falcı değiliz. Uygulanan tarım politikalarını ve taktiklerini biliyoruz.” dedi.

EMEP, “İktidar Yine Tarım ve Gıda Şirketleri Lehine Karar Verdi”

Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi, Halit Keskin, “Yıllardır iktidarların yerli ve yabancı sermaye grupları lehine politikalar uyguladığını söylüyoruz. Söylemeye de devam edeceğiz. Fındık üreticileri her yıl olduğu gibi bu yıl da mağdur edildi. Bunun böyle olacağını uygulanan politika taktiklerini anlatarak uyarma görevimizi yaptık. Yetmedi, tepkilerimizi büyütmek amacıyla sokak çağrısı da yaptık. Kendi olanaklarımızla sokak basın açıklamasıyla bu gerçeği yeniden anlattık. Ancak iktidardan fiyat açıklamasını beklemenin ve fiyatın ne kadar olması konusunda açıklama yapmanın yeterli olmadığını da vurguladık. Haklar mücadeleyle elde edilir.” dedi.

“Falcılık yapmıyoruz”
Keskini yaptıkları tahminlerin falcılık olmadığını belirterek, “Yaptığımız açıklamalar nedeniyle “bunlar da abartıyorlar” diyenler oldu. Ancak her zaman haklı çıktık. Keşke haklı çıkmasaydık da üretici köylüyü memnun eden fiyat açıklansaydı. Birazcık ekonomi politikasını bilen herkes bu fiyatı tahmin edebilir. TMO’nun zamansız ve ucuza fındık satması, sezon biterken fındık fiyatının düşürülmesi, rekoltede yanıltıcı tahminler söylenmesi, üreticilerle değil tarım ve gıda şirket temsilcileriyle toplantıların yapılması bütüncül olarak düşünüldüğünde sonucun böyle olacağı belliydi. Emek Partisi olarak her yıl Karadeniz’in yeşil altınına değer verilmesi için mücadele ediyoruz. Ancak üreticinin sendika ve dernek gibi kendi öz örgütünde örgütlenmediği sürece aynı sonuç yaşanacaktır. Üretici ürününün değerini belirleme gücünü kullanmadığı sürece hep mağdur alacaktır.” dedi.

“Zaman geçmedi, sokaktan, bahçelerden seslenelim”
Açıklanan 84 TL fiyatın kabul edilemez olduğunu belirten Keskin, “Bu fiyat TMO’nun alım fiyatı. Üreticinin fındığının tümünü almayacağına göre piyasada 70 TL’den alım olacaktır. Fındık fiyatını açıklayanlara fiyatı değiştirmesini sağlayabiliriz. Zaman geçmedi. İl il, ilçe ilçe, köy köy sokakta, bahçelerde sesimizi yükseltirsek kazanırız. Emeğimizin ve ürünümüzün karşılığını alabiliriz.” dedi.

“Şaşırmıyoruz”
Fındığa verilen 84 TL’ye şaşırmadıklarını belirten Keskin, “Fındık fiyatının ne kadar olacağını yalnızca üretici bilmiyor. Beklentiye sokuluyor. Ancak açıklama yapan kurum temsilcileri sonucun böyle olacağını biliyorlar ve sorumluluk almamak için çeşitli fiyatlar deklare ediyorlar. Kimi açıklamaları okuyoruz, dinliyoruz. Şaşıran kurum temsilcileri de oluyor. Emek Partisi olarak şaşırmıyoruz. Çünkü AKP iktidarı üreticileri değil, tarım ve gıda şirketlerinin taleplerine göre hareket eden bir hükümettir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL