Siyaset

EMEP, “Fındıkta 75 TL soygun ve talan anlamı taşıyor”

Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin, parti olarak iktidarın tarım ve gıda şirketleri lehine tarım politikası geliştirdikleri hep söyledik diyerek kanıt olarak da fındığın piyasa fiyatı olarak 75 TL olmasını gösterdi.

EMEP, “Fındıkta 75 TL soygun ve talan anlamı taşıyor”

Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin, “Parti olarak her yıl aynı senaryonun oynandığını söylüyoruz. Bu yıl için de iktidar TMO’nun alım fiyatını 80 TL dolayında açıklayacağını, piyasa fiyatının da 70-75 TL olacağını söylemiştik. Biz kahin değiliz. İzlenen tarım politikasını ve sonuçlarının ne olacağını biliyoruz. Şimdi fındık fiyatı 75 TL. Geçen yılın fındığını da daha ucuza alıyorlar. Bunun adı soygun ve talan değil de nedir? İktidar tarım ve gıda şirketleriyle işbirliği halinde üretici köylüyü fındık üretiminde koparmaya çalışıyor. Fındık arazilerinin sözleşmeli tarımla şirketlerin denetimine geçmesine hizmet ediyor.” dedi.

“Geç olmadan ses yükseltelim”
İktidarın tarım ve gıda tekelleriyle işbirliği halinde uyguladığı tarım politikaları sonucu en fazla 3-5 yıl sonra küçük üreticinin yok olacağını söyleyen Kaya, “Kooperatiflere devlet desteğini ortadan kaldıran 4572 sayılı birlikler yasası çıktığı 2000 yılından bugüne amacın sözleşmeli tarımla şirketlerin egemenliğinin kurulmaya çalışıldığını anlatmaya çalıştık. Artık son zamanları yaşıyoruz. Böyle giderse en fazla 3-5 yıl sonra küçük üretici fındık üretim alanlarını terk etmek zorunda kalacak. Fındık üretiminde tarım şirketleri egemen olacak. Geç kalmadan emeğimize, ürünümüze sahip çıkmak zorundayız. Sesimizi il il, ilçe ilçe, köy köy, bahçe bahçe yükseltmek zorundayız. AKP iktidarının izlediği tarım politikası ayrım yapmıyor. AKP’ye oy verenleri de yoksullaştırıyor. Tüm üretici köylüler ortak talepler etrafında tepkisini göstermelidir. Ancak bilinmelidir ki, asıl çözüm üreticilerin ürünlerinde ve emeğinde söz sahibi olduğu demokratik halkçı tarım politikalarının uygulanacağı Demokratik Halk İktidarındadır.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL