Güncel

EMEP; “Fındık 70 TL Olsa Da Artık Geç!”

Piyasada fındık fiyatının 60TL’ye çıkmasının bir anlamının kalmadığını belirten Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin, “Fındık üreticilerinin ürünü üzerinden ihracatçılar kazanmaya devam ediyor.” dedi.

EMEP; “Fındık 70 TL Olsa Da Artık Geç!”

Fındık sezonu başında TMO’nun 52 TL’den aldığı fındık piyasada 42 TL fiyatla alındığını vurgulayan Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin, “Sezon başında fındık fiyatının nasıl belirlenmesi ve kaç TL olması konusunda yaptığımız belirlemeler gerçekçiydi. Ancak üreticilerin örgütsüz oluşlarını fırsat bilen iktidar ve ihracatçılar üreticilerin emeği ve ürünü üzerinden söz sahibi oluyorlar. 1 kg fındığın maliyetinin 50TL’ye yakın olduğunu herkes biliyor. Bugün fındığın 60TL’ye yükselmesinin bir anlamı yok ,” dedi.

“4 Ay Sonra Atışın Anlamı Yok”

Sezonun açılışından iki ay içinde üreticilerin yüzde 70’e yakını fındığını satmış oluyor diyen Keskin, “Sezon açıldıktan 4 ay sonra fındığın 60 TL ya da 70 TL olmasının üreticiye yararı yok. Üreticinin çoğunluğu fındığını sattı. Ayrıca Eylül ayının 43-45 TL’si ile bugünün 60TL’sinin alım gücü bakımından bir farkı yok. Belki de Eylül ayının 43-45 TL’sinin alım gücü daha fazladır. Enflasyonun yüksekliği karşısında fındık fiyatının 60 TL olmasının bir anlamı da olmuyor. Bu fiyat yeterli değil.” dedi.

“Her Yıl Aynı Senaryo”

Devletin, fındık üreticilerinin değil, yerli ve yabancı ihracatçılarının yanında politikalar geliştirdiğini vurgulayan Keskin, “Her yıl aynı oyunu izliyoruz. Sezon açılışında maliyetini bile karşılamayan alım fiyatı açıklayan iktidarla daha düşük fiyat açıklayan ihracatçılar ele ele vererek üretici köylünün emeğine ve ürününe değerinin altında fiyat veriyorlar. Şimdiden söyleyelim ki, fiyat biraz daha çıkacak Mayıs ayı geldiğinde 2023-2024 sezonunun fiyatını düşük tutmak için fiyatta baskılamaya devam edecekler. Bu oyun bozulmalı.” dedi.

“Seçim Fırsata Çevrilmeli”

Seçim sürecine girildiğine dikkat çeken Keskin, “Seçim süreci başladı. Üreticiler oy isteyen partilere yeni sezon fiyatının nasıl belirleyeceklerini sormalı. Artık her yıl oynanan oyun bozulmalı, üretici köylü siyasette ağırlığını koymalıdır. Emek Partisi olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da üretici köylünün emeğini ve ürününü savunmaya devam edeceğiz. Seçimleri fırsata dönüştürelim ancak seçimlerle de yetinmeyelim. Her şartta taleplerimizi dile getirmek zorundayız. Fındık üreticilerinin kurtuluşu demokratik halk iktidarındadır. Seçime katılan partimizle birlikte mücadeleyi yükseltelim.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL