Güncel

EMEP; “EYT’lilerin Beklentisinden Geri Bir Çalışma Kabul Edilemez”

EYT ilgili yasa taslağı TBMM’de onaylanmadan açıklama yapan Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin, “Yaşa da prime de takılmayacak bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

EMEP; “EYT’lilerin Beklentisinden Geri Bir Çalışma Kabul Edilemez”

Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin yaptığı açıklamada, “Yasa teklifi yeni mağduriyetler yaratacak. Çünkü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Yıl ve prim gün şartını dolduranlar için yaş sınırını kaldırdık’  müjdesi karşılıksız çıktı. Kademeli geçiş dayatılıyor. İşçilerin emekli olabilme hayaliyle askerlik, doğum borçlanmaları bedelini ödeyip ekonomik yükün altına girdi. İşçilerin pek çoğu EYT düzenlemesi çıkar çıkmaz emekli olacağı düşüncesiyle iş yerleriyle çalışma koşullarını değiştirdi. Emeklilik düşünen bazılarının yerine işçi alımları oldu. Emeklilik hayali kuran işçi şimdi hem ağır bir borç yükü hem de işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

“Amaç Patronlara Dokunmamak”

Keskin taslakta işçileri değil patronların korunduğunu belirterek, “Hükümet uygulamalarını “sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir, makul ve adil bir seviyeye getirilmesi” olarak savunsa da amaç patronlara dokunmamak, mezarda emeklilik uygulamasını kalıcı kılmaktır. Sosyal güvenlik üzerindeki yük; kayıt dışı çalışma dayatılan işçiler değil esnek, kuralsız ve kayıt dışı çalışmayı dayatan patronlardır. İşçilerin ücreti eline geçmeden sigorta primi kesilirken, teşvik, istihdamı artırma vb. gerekçelerle işveren sigorta priminin halkın ödediği vergilerden karşılanmasıdır asıl yük. İşçilerin türlü gerekçelerle yararlanamadığı işsizlik sigorta fonunda biriken paraların patronlara işbaşı eğitim programı, aktif işgücü programları gibi adlar altında aktarılmasıdır yük. Vergilerin çoğunu ödeyen işçi emekçilerin aldıkları ve alacakları emekli aylıkları sosyal güvenlik sistemi üzerinde yük değildir.” dedi.

Beklentiler Karşılanmalı

4,8 milyon kişinin sorunu acilen çözülmelidir, diyen Keskin, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

1-Prim ve benzeri yeni şartlar getirilmeksizin tüm EYT’lilere emeklilik hakkı verilmelidir.

2-Meslek liseleri ve çıraklık okulları staj süreleri emeklilik hesaplarına dahil edilmelidir.

3-Kayıt dışı çalıştırma engellenmelidir.

3-Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

4-İşten çıkarmalar yasaklanmalı, iş güvencesi sağlanmalıdır.

5-İşsizlik sigortasından patronlara kaynak aktarımı son bulmalı, işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL