Yerel

“Ekonomik Krizden Çıkışın Tek Yolu Üretimdir”

GİSİAD Başkanı İnşaat Mühendisi Aykut Gezmiş içinde bulunduğumuz ekonomik durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Ekonomik Krizden Çıkışın Tek Yolu Üretimdir”

Başkan Gezmiş yaptığı açıklamalarda; “Türkiye ekonomik yönden oldukça sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Doksanlı yılların 3 haneli enflasyonu tekrar hortlamış, yüksek enflasyon herkesin alım gücünü azaltmıştır. Tüm kesimler zor durumdadır, işsizlerin durumu ise vahimdir. Bu krizden çıkışın tek yolu; üretim, üretim, üretimdir.

İthalata mecbur kalan ekonomimiz bir an önce üretime yönlendirilmeli, üretim ve yatırımlar için her türlü destek verilmelidir. Üretim sadece sanayi alanında değil tarım ve hayvancılık dahil olmak üzere her alanda teşvik edilmelidir. 30-40 yıl önce ders kitaplarında yazdığı gibi “Türkiye dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri” haline tekrar hızla dönüşmelidir. Verimli topraklarımızda desteklenecek planlı tarım ve etkin hayvancılıkla dışa bağımlılık azaltılarak öncelikle temel gıda fiyatlarındaki pahalılık azaltılmalıdır. Tarımsal üretimi ve hayvancılığı teşvik eden destek paketleri hızlıca hayata geçirilmelidir. Akaryakıt üzerindeki vergiler indirilmelidir.

En temel problemimiz olan işsizliği ise, yeni yatırımları ultra cazip teşviklerle destekleyerek çözebiliriz. Yatırımcıların önü açılmalı, yatırım yapmak isteyen herkese her türlü destek verilmelidir. İstihdam ve katma değer yaratacak her türlü yatırım projesine ücretsiz arsa, vergi muafiyetleri dahil olmak üzere en az yatırımın yarı bedelini karşılayacak miktarda kgf kredileri ve hibe destekleri sağlanmalıdır. Mevcut işletmeler için çıkarılan kgf kredilerinin de bir an önce kullanımı başlatılmalı ve limiti 60 milyar TL’den en az 200 milyar TL’ye çıkarılmalıdır. Krizden kurtulmak için eğer para harcayacaksak, bu parayı kur korumalı mevduatlardan çok üretimin desteklenmesi için harcamalıyız. İçinde bulunduğumuz bu ekonomik buhrandan kurtulmanın tek yolu üretimin desteklenmesidir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL