Güncel

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Farmakoloji ve İlaç Danışma Birimi Hizmette

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Farmakoloji ve İlaç Danışma Birimi hizmete girdi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Farmakoloji ve İlaç Danışma Birimi Hizmette

Konu ile ilgili hastane tarafından yapılan açıklamada; “Farmakoloji, en genel anlatımıyla ilacın etkisini, etki mekanizmasını, olası yan etkileri ve olumsuz tesirlerini, dozunu, hangi durumlarda nasıl kullanılacağını veya kullanılamayacağını araştıran ve bu konuda eğitim veren bir bilim dalıdır. Farmakoloji, ilaç tedavisinde kullanılan ilaçların insanlara nasıl etkiler gösterdiği ve sonuçlarını inceler.

Farmakoloji ve İlaç Danışma Birimi olarak görev ve sorumluluklarımız; Klinik ilaç araştırmaları, İlacın doğru ve akılcı kullanımı, Çoklu ilaç kullanımında ilaç-ilaç veya ilaç-besin etkileşimlerinin engellenmesi, en aza indirilmesi, Özel hasta gruplarında (dolaşım bozukluğu olanlar, organ yetmezlikli hastalar vb) ilaç seçimi, Gebelikte, laktasyonda (Emzirme dönemi) ilaç kullanımı, Teratojenite, toksisite ve farmakovijilans, İlaç uygulama hatası, yüksek riskli ilaç, kontrole tabi ilaç, suiistimal edilen ilaç yönetimi, konularında konsültasyon hizmeti verilmektedir.

Farmakoloji ve İlaç Danışma Biriminde ayrıca hastalar da ilaçlarının kullanımı, beklenen yan etkileri, gebelik, emzirme döneminde kullanımları, çocukluklar ve yaşlılarda ilaç kullanımı,  konularında bilgi alabilmektedirler. Bilgi almak isteyen hastalar haftanın her günü birimimize gelerek danışmanlık hizmeti alabilmektedirler.” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL