Güncel

“DÜNYA FINDIK HAFTASI GİRESUN’DA KUTLANACAK”

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Giresun, fındık ve sosyo-ekonomik gelişmeler ve sorunlar hakkında, görüşlerini ve çözüm önerilerini aktardı.

“DÜNYA FINDIK HAFTASI GİRESUN’DA KUTLANACAK”

Başkan Bölük; “TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyarete gittiğimizde şu ifadeleri kullandım “Eskiden, Giresun ve Ordu, Samsun ve Trabzon arasında sıkıştı kaldı derdik, şimdi Ordu bağımsızlığını ilan etti artık Giresun, Ordu ve Trabzon arasında sıkıştı kaldı” dediğimde, Rifat Bey “Öyle demeyin, sizde Borsa olarak çok şey yaptınız” demişti. Evet, ama bizimki gölde damla. Öncelikle şu ana kadar Giresun Ticaret Borsası’nın bu yapıya kavuşmasında kimlerin emeği geçmişse hepsine tekrar teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.” dedi.

Başkan Bölük konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Bildiğiniz gibi en son lisanslı depomuzun üstüne GES (Güneş enerji sistemi) yaptık, sonrasında idari binamıza yaptık ve devreye aldık. GATAM’ı (Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi) açacağız, Türkiye’de 4 tane var, özellikle fındık için ve diğer gıdaların test ve analizlerinin hepsini burada yapabileceğiz ve artık bu bölgenin başka bir yere analiz için numune göndermesine gerek kalmayacak.

Fındık zurufundan pelet elde etme ile ilgili Ar-Ge çalışmalarımız sonuçlanmak üzere. Yine UFK (Ulusal Fındık Konseyi) olarak 2022’de Sakarya’da gerçekleştirdiğimiz Dünya Fındık Haftası kutlamalarını, Belediye başkanımızla da görüştük, bu yıl inşallah Belediyemizle birlikte Giresun’da gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz Hasat Şenliği düzenleniyordu, onunla birlikte entegre edilmiş bir şekilde 7-14 Ağustos tarihleri arasında bu yıl herkesin memnun kalacağı, ulusal basında daha çok yer alacak ve fındığı daha çok ön plana çıkaracak bir organizasyona imza atmak istiyoruz. Bakın bizi fındık borsası olarak biliyorlar, biz sadece bir fındık borsası ya da tescil borsası değiliz artık. Öyle kalmak isteseydik eski binamızda kalır tescil işlemlerini yapmaya devam ederdik. Biz özelinde Giresun’umuza daha sonra da Bölgemize ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz. Yapamayacağımızı veya vizyonumuzun kalmadığını hissettiğimiz ya da anladığımız zaman bırakırız zaten. Biz buranın sahibi değil emanetçisiyiz.

Bakın şu an Türkiye’de bizim dönemimizde AB projesinden hibe desteği almaya hak kazanıp projenin sürekliliğini sağlayabilen bir Kastamonu kaldı bir de biz varız. Arkadaşlar kolay işler değil bunlar gerçekten. Bizim şu anda AB’ye verdiğimiz taahhütlerin süresi doldu ama biz bu eserlerin devamlılığını hatta yenileri olsun istiyoruz. Neden? Çünkü fındığın kurtuluşunun reçetesinde başlıca argüman lisanlı depolardır. Çünkü fındığın en büyük problemli alanı emanet sistemidir. Yani köylü fındığını emanete bırakmak mecburiyetinde hissediyor ki öyle, çünkü üretici değil, %80 i başka işlerde çalıştığı için kısa sürede fındığını toplayıp bir yere bırakmak istiyor. Hemen satmak istemeyende emanete bırakacak. Emanete bıraktığında da fındığın fiyat dengesi bozuluyor. Arz dengesi bozuluyor. Bir anda üretilenin 3 te 2 si yani 500 bin tona yakın ürün 1,5-2 ayda piyasaya iniyor. Bunun stoklama da kaybı var, ürün kalite kaybı var, bir sürü kayıpları var.” dedi.

Fındık aslında bir sorun değildir, fındığın sorunları vardır ve bu sorunlarında çözümleri var diyen Başkan Bölük; “Öncelikle ilk etapta 150.000 tonluk fındık lisanslı deposu hacmine ulaşmamız gerekli ülke olarak. Eğer bunu başarabilirsek Eylül- Ekim’deki fiyat düşüşlerini de görmeyeceğiz. Bakın buğdayda %35 lisanslı depo oranına ulaşıldı ve bunun büyük çoğunluğu özel sektörün lisanslı deposu. Fındıkta da bu yapılabilir. Ama 10.000 tonun altına inmemek, bu rakam bizi zorluyor ve ben bunu birçok ortamda bu baremin 5000 tona kadar düşmesi lazım fındık özelinde dedim. Ordu Büyükşehir Belediyesi 20 dönümlük bir arazide başlıyor lisanlı depo inşaatına. Buraya da geliyorlar, bizi ziyaret edip sürecin sağlıklı yürümesi adına fikir alışverişi yapıyorlar. İnşallah muvaffak olurlar.

Arkadaşlar bir de bizim Giresun özelinde satış noktalarına ihtiyacımız var. Özellikle deniz tarafında ve şehir giriş ve çıkış taraflarında. En son durumda askeri plajı geçtikten sonraki trafik ışıklarının yanındaki alan için Belediye ile konuştuk, oraya bir fındık satış alanı yapacağız ama oranın da deniz tarafının tahkimat problemi var, onun çözülmesi lazım. Daha sonra bir de eski çöp alanının ıslahı mümkün olursa, orda da bir yer istiyoruz. Aslında bunun her yerde olması lazım, Bulancak’ta, Tirebolu’da vs. gibi. Arkadaşlar biz Giresun için kafa yoran bir borsayız. Bakın Güney çevre yolu olmaz ise olmazımızdır. Giresun’un ama ondan da öte Giresun şehrinin arkadan, denize paralel olarak, artık tünelle mi olur viyadükle mi olur, sahil yolundaki trafiği arkaya taşıyıp, en azından Teyyaredüzü’nden Sanayiye ulaşan extra bir yola ihtiyacı var. Giresun şu anda sanayi şehri olmaya müsait değil çünkü arazi yapısı müsait değil. Bizim bundan sonra 50 yıllık planlar yapmamız ve şehri Güneye doğru taşımamız lazım. Bu tarz yapısal sorunlarımızı çözdüğümüz takdirde sosyo-ekonomik gelişimimizi daha sağlıklı ilerletebiliriz. “ ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL