Genel Yerel

DSİ’den Eynesil Belediye Başkanına Cevap

Devlet Su İşleri Müdürlüğü, Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalara, cevap verdi.

DSİ’den Eynesil Belediye Başkanına Cevap

Konu ile ilgili yapılan açıklamada;
“Giresun İli Eynesil İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz’in 04.08.2023 tarihinde sosyal medyada Eynesil Meslek Yüksekokulu önünde yapılan ahşap yaya köprüsünün onarım ihtiyacı olduğu ve bunun sorumluluğunun DSİ 226. Şube Müdürlüğünde bulunduğu ve bu köprünün onarımı ile ilgilenilmediği ile alakalı ifadelerine ilişkin açıklamamız aşağıdadır.
Söz konusu yaya köprüsü, Eynesil Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Eynesil Meslek Yüksekokulu önünde, Bölge Müdürlüğümüz tarafından 2018 yılında işletmeye alınan “Giresun ili Eynesil İlçe merkezi 1 Nolu Dere, Dizgine, Murcu, Topallı Dereleri (2. Kısım) Taşkın Koruma İnşaatı” işi kapsamında yapılmıştır.
Köprünün yürüme platformu ve korkulukları, Karadeniz bölgesi iklim şartlarından dolayı zamanla çürümeye maruz kalmıştır. 2023 yılı Mayıs ayı içerisinde Eynesil Belediye Başkanlığı talebi üzerine, sosyal medyada iddia edilenin aksine, yürüme platformunda sıkıntı olması sebebiyle DSİ 226. Şube Müdürlüğümüz tarafından köprüde onarım çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca kalıcı çözüm amacıyla da 31.07.2023 tarihinde düzenlenen “Ek Muayene Raporu” ile ahşap aksamların iklim koşullarına daha uygun olan malzeme ile yenilenmesi raporu tanzim edilmiştir.
Genel itibariyle; bu ve benzeri geçiş yapılarının ilgili Belediyeler tarafından yapılması gerekirken, çeşitli imkansızlıklar nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için zaman zaman Kurumumuzca ilgili Belediyelere destek verilmekte ve bu tür hizmetler de Kurumumuzca yapılmaktadır.
Ancak yapılan münferit geçiş yapılarının, kullanıcısı ve hizmet alıcısı tarafından devralınması ve işletilmesi, yapıların korunarak, bakımının sağlanması önemlidir. Yaya geçidinde yapılacak nihai düzenlemeden sonra da Eynesil Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde yapılan bu yaya geçidinin devrini alarak işletmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.” İfadelerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL