Yerel

Doğankent’teki Maden Sahasında Bilirkişi İncelemesi Yapıldı

Doğankent Çatalağaç’taki bakır-kurşun-çinko maden projesiyle ilgili ÇED gerekli değildir kararına açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Doğankent’teki Maden Sahasında Bilirkişi İncelemesi Yapıldı

Yapılan incelemelerde Giresun İl Genel Meclisi CHP Grubu adına yer alan Ömer Cebeci de gözlemci olarak yer aldı.
Yapılan incelemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Ömer Cebeci şu ifadeleri kullandı; “Çatalağaçlı hemşehrilerim ve Çatal-ağaç Köyü Derneği üyelerinin davet ve çağrıları üzerine Giresun İl Genel Meclisi CHP Grubu adına gözlemci olarak katıldım. Keşfe katılan hakim ve bilirkişi heyeti, Çatalağaç Köyü Derneği adına davacı olan Soner Aydın ve davalı İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Alagöz Madencilik isimli firmanın iddia ve savunmalarını dinledikten sonra sahada incelemelerde bulunmuştur.
Yapılan keşfe ve maden şirketinin Çatalağaç’ ta yarattığı tahribata ilişkin gözlemlerimi paylaşacak olursam; maden sahasının bulunduğu vadinin geniş orman alanları olduğu ve köyün su kaynaklarının etki sahasında olduğunu, maden firmasının özensiz çalıştığı, hafriyat atıklarını gelişi güzel dere yataklarına bıraktığını, Harşit Çayının kolu olan Derindere’nin yoğun çamur aktığını, Harşit Çayının da çamur akmasına yol açtığını, Harşit Tabiaat Parkında balçıklar oluşturduğunu, Harşit Çayının Tirebolu’ya kadar çamurlu ve bulanık akmasına sebep olduğunu, 158 yurttaşımızın maden tesisinin yarattığı çevresel kirliliklere karşı imza topladığını, Çatalağaç köyü yolunda yoğun iş makinesi ve kamyonlardan kaynaklı trafik olduğunu, köy için trafik güvenliği tehdidi oluşturduğunu, Giresun İl Özel İdaresinin bu yola yaptığı yatırımların zarar gördüğünü gözlemledim. Gözlemci olarak davet eden ve İlimdeki bu çevresel sorunlara tanıklık etmemi sağlayan Çatalağaç Köylü hemşehrilerime ve başta Soner Aydın olmak üzere Çatalağaç Köyü Derneği yönetimi ve üyelerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Görevim ve sorumluluklarım dahilinde yaşanan sorunların takipçisi olacağımı, kamuoyu önünde paylaşıyorum.”

 

(haber merkezi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL