Yerel

Dere Yataklarına Sıkı Denetim; “Kaçak ve izinsiz malzeme almayın!”

2022 Yılında derelerden izinsiz olarak kum- çakıl malzemesi alan 16 adet şahıs veya firmaya 3213 Sayılı Maden Kanunu kapsamında alınan malzemenin 5 katı tutarında yüklü miktarlarda para cezası ile cezalandırılıyor.

Dere Yataklarına Sıkı Denetim; “Kaçak ve izinsiz malzeme almayın!”

Bilindiği üzere İlimizde 22 Ağustos 2020 tarihinde yaşanan sel afeti sonrasında Dere yataklarında faaliyet gösteren tüm firmaların ruhsatları İçişleri Bakanlığının talimatına istinaden iptal edilerek ilgili firmalar dere yataklarından çıkartılmıştı.
Ayrıca önceki yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sel” konulu raporda da dere yataklarından düzensiz kum ve çakıl alınmasının taşkınlara ve sellere neden olabileceği uyarılarında bulunulmuştu.
Edinilen bilgilere göre bu süreçten sonra Giresun Valilik Makamının talimatları doğrultusunda gerek kolluk kuvvetlerince gerekse de İl Özel İdaresince yapılan denetimler de kaçak, izinsiz veya ruhsatsız malzeme alımı yaptıkları tespit edilen şahıs ve firmalara 3213 sayılı maden kanunu kapsamında idari para cezası uygulandığı belirlendi.
Yetkililer dere yataklarının kolluk kuvvetleri ile idarenin teknik elemanları tarafından sürekli denetim altında tutulduğu, derelerden kaçak kum çakıl malzemesi almamaları hususunda vatandaşları uyardığı aksi takdirde Maden mevzuatı kapsamında cezaya maruz kalacakları ve bu konuda asla taviz verilmeyeceği özellikle vurgulandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL