Güncel

CHP’li Necati Tığlı; “Dereli’yi Maden Ocakları Mesken Tuttu” 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Dereli’de kurulacak yeni Çinko-Bakır Maden Ocağı hakkında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Necati Tığlı; “Dereli’yi Maden Ocakları Mesken Tuttu” 

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Neredeyse Giresun’un tüm ilçeleri bakır, kurşun ve çinko yataklarıyla dolu. Durum böyle olunca bu madenleri işlemek ve kendi ekonomilerine daha fazla girdi sağlamak için birçok şirket bölgede maden çalışması yaparken ne aldıkları ruhsatın gereklerini ne de çevresel faktörlerin ve yaşamsal değerlerin şartlarını yerine getiriyorlar” dedi.

Dereli ilçesinin Eğrianbar, Bahçeli, Yıldız, Meşeliyatak ve Yeşiltepe köyleri arazisi üzerinde yeni bir Çinko-Bakır Maden Ocağı kurulduğu zaman bölgede yaşayan halkı sosyolojik ve kültürel açıdan nasıl etkileyeceği yönünde herhangi bir araştırma yapılıp yapılmadığını Bakan Dönmez’e soran Tığlı’nın diğer soruları şu şekilde:

Adı geçen köylerin arazilerinde Çinko-Bakır Maden Ocağı kurulmasının bölgede yaşayan halkı sosyolojik ve kültürel açıdan nasıl etkileyeceği yönünde herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

Gencer Maden İşletmeleri A.Ş., ÇED sürecinin başlatılmasıyla ilgili ÇED yönetmeliğin 16’ncı maddesine göre Giresun Valiliği’ne verdiği dosyada bulunan eksiklikler nelerdir?

Eğrianbar, Bahçeli, Yıldız, Meşeliyatak ve Yeşiltepe köyleri arazisi üzerinde kurulması planlanan, Çinko-Bakır Maden Ocağı için ÇED Gerekli Değildir yönünde karar mı vereceksiniz?

Çinko-Bakır Maden Ocağı’nın kurulacağı Eğrianbar, Bahçeli, Yıldız, Meşeliyatak ve Yeşiltepe köy arazilerinde şu anda yapılan tarımsal faaliyetler nelerdir? Maden ocağı kurulmasına izin çıkarsa ne kadar tarım alanı ne kadar makilik ve meşelik alan ve ne kadar ormanlık alanın zarar göreceği araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa ortaya çıkan sonuç nedir?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL