Güncel

“Bugün Muhtaç Olduğumuz Komşu İller, Geçmiş Yıllarda Bize Muhtaçtılar”

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, 20 yıl önce bir istihdam çekim merkezi olan Giresun’un, bugün Trabzon, Ordu ya da Samsun’a muhtaç olduğu belli başlı alanlara ve konulara değindi.

“Bugün Muhtaç Olduğumuz Komşu İller, Geçmiş Yıllarda Bize Muhtaçtılar”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yılmaz; “20 yıl önce Giresun, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde istihdam açısından bir çekim merkeziydi. Yani SEKA-AKSU Kağıt Fabrikası başta olmak üzere, fabrikalarımızda sadece Giresunlular değil, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin gibi daha pek çok ilden işçiler ve memurlar istihdam edilirdi. Bugün o insanların pek çoğu Giresun SEKA emeklisi olarak yaşıyorlar. Yani bugün muhtaç olduğumuz komşu iller, o yıllarda bize muhtaçtılar.

Trabzon, Ordu ya da Samsun’a muhtaç olduğumuz belli başlı alanları ve konuları sizinle paylaşmak, aynı zamanda bazı noktaları tekrar anımsatmak isterim. Giresun’un bağlı ve muhtaç  olduğu Karayolu ve DSİ Trabzon Bölge Müdürlüğü meselesini, daha önce de pek çok kez bu mecliste konu etmiştik. Bu bölge müdürlükleri kapatılmalı ve güçlendirilmiş il müdürlükleri kurulmalıdır demiştik. Bölge Müdürlüklerine takılan,  sonuçlandırılmayan önemli  proje örneklerimiz ise hepinizin bildiği gibi; 2015 yılından beri adı anılmayan, Karayolları Bölge Müdürlüğünün tozlu raflarında olduğunu bildiğimiz “Tirebolu-Torul Karayolu iyileştirme Projesi” 86 Km. Proje Çizim ihalesi yapılalı 7 yılı geçti. Merak eden siyasetçiler,  Proje animasyonunu YOUTUBE dan izleyebilirler.

Yine çok önemli bir diğer Karayolu Projemiz, Giresun-Dereli-Ş.Karahisar-Sivas Yolundaki “Pınarlar Tüneli” ve biran önce tamamlanması gereken “Eğribel Tüneli” ve yolun tamamının bitirilmesi. Ayrıca Batlama Yolunun tamamlanması. Bir diğer en önemli projemiz olan ”Güney Çevre Yolu Projesi” nin akıbetini de merakla bekliyoruz.

Trabzon DSİ’ye muhtaç olduğumuz en önemli proje ise, AKP’den önce adı “Annakkaya”,AKP döneminde 10 yıl önce ”İkisu HES Tesisi ve İçmesuyu  Projesi” olarak lansmana çıkarılan ancak bizim yıllarca İçme suyunun HES’i kamufle etmek için kullanıldığını, bunun sadece HES olduğunu söyleyerek itiraz ettiğimiz ve sonra dan lisansı iptal edilen bu projenin, şimdilerde ismi değiştirilerek “Giresun İçme Suyu Projesi” olarak Giresun Belediyesi tarafından sahiplenildiğini görüyoruz. DSİ Trabzon Bölgenin, sürekli adını değiştirmenin dışında icraatını göremediğimiz bu içme suyu projemizin ucundan, yeni bir HES projesi çıkmaz umarız.

Her zaman söyledik. Yine söylüyorum. 20 yıllık AKP iktidarında, DSİ Giresun’da İçme Suyu konusunda sınıfta kalmıştır. Son günlerde sağlık alanında taze kan temininde de Bölge olduğu için Trabzon’a gitmemiz gerektiğini ve üstelik yanımızda 3-4 kan verecek kişi götürmemizin şart olduğunu öğrendik. Bu kadarına da pes dedik doğrusu. Eğer Kızılay’da Doktor yok diye halkımız Trabzon yollarına koyuluyorsa derhal ameliyat için acil kan bekleyen hastalarımızın bu yaşamsal  kan temini işinin, eskisi gibi Giresun’dan çözülmesi sağlanmalıdır.

Havayolunda en yakınımızda Ordu ilinden yararlanıyoruz. Ancak uçuşlarına kısıtlama getirilmesi ve direk uçuşların az olması nedeniyle örneğin: Geçmişte Kıbrıs direkt uçuşları olmasına rağmen, bu uçusun bölgede sadece Trabzonlu Bakan torpili ile Trabzon Hava limanına sağlanması, bizi bu konuda da Trabzon’a muhtaç etmiştir. Trabzon ve Samsun illerine diğer bir can yakıcı muhtaçlığımızda, özellikle Kanser Hastalarımızın tanı ve tedavi takibinde zorunlu PET çekimi işidir. Maalesef yıllardır sık sık gündeme getirdiğimiz, Giresun Üniversitesi bünyesinde Kanser Araştırma ve Onkoloji Enstitüsü kurulması önerimiz tam da bunun içindi.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL