Genel Güncel

Bireysel Emeklilikle İlgili Kanun Teklifi İçin Komisyon Toplandı

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk’ün teklif sahibi olduğu, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlandı.

Bireysel Emeklilikle İlgili Kanun Teklifi İçin Komisyon Toplandı

Teklifin ilk imza sahibi olan Milletvekili Öztürk, memur ve emekliye ek zam, bireysel emeklilikte devlet katkısının %25’ten %30’a çıkarılması ve TL finansal araçlara talebin artırılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifine ilişkin komisyonda bir sunum yaptı. Öztürk açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını kamuoyu ile paylaştığı, ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin temelinin yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artırılmasına dayandığını anımsattı.
Türkiye’nin önüne çıkan tarihi fırsatı değerlendirip, küresel çapta üretim ve tedarik merkezi olma potansiyelini öne çıkararak, lojistik altyapısından, üretim kapasitesinden, ihracat ve doğrudan yabancı yatırım çekme kabiliyetinden yararlanacağını vurgulayan Öztürk;
‘Amaçlanan temel hedeflere ulaşmak için öncelikli olarak makro ekonomik istikrarı sağlayacak, yüksek katma değerli yatırımları teşvik ederek üretimin, ihracatın ve istihdamın arttırılması gerekiyor. Bu suretle cari açık sorununun kalıcı olarak çözülmesi, orta gelir tuzağından uzaklaşılması, küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkılması hedefleniyor’ diye konuştu.
Milletvekili Öztürk konuşmasının devamında, ‘Kanun teklifimizle, Bireysel Emeklilikte devlet katkısı %25’ten %30’a çıkarılıyor ve belli harcamalar için kısmi kullanım hakkı geliyor. Kur Korumalı Mevduat yasal güvenceye kavuşuyor. Kamu ile sözleşmelere ek fiyat farkı ve/veya sözleşmenin devredilmesi imkânı getiriliyor. Emekli aylığı alt limiti 1500 Liradan 2500 Liraya çıkarılıyor. Kamu görevlilerinin toplu sözleşmede %5 olan artış oranı %7,5 oluyor, böylece toplamda %30’u aşan artış sağlanıyor. İhracatçı kurumlar ile sanayi sicil belgeli üreticilere kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim geliyor. Türk lirası bazlı yatırım fonlarından elde edilen kar payları kurumlar vergisi istisnası kapsamına alınıyor’ dedi.
Öztürk, AK Parti hükümetleri döneminde çalışanların ve emeklilerin daima yanında olduklarını, refah düzeylerini artıran birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek, teklifle, emeklilere verilecek gelir ve aylıkların 2.500 TL’nin altında olmamasının sağlandığını vurguladı.
Kanun Teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, önümüzdeki hafta içerisinde TBMM Genel Kurulunda görüşülüp, yasalaşması bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL