Güncel

“Bilimin Işığının Sönmesine İzin Vermeyeceğiz!”

Milli Eğitim Bakanı’nın kız okulları açılabileceğine ilişkin görüşüne tepki gösteren 29 Ekim Kadınları Derneği Giresun Şube Başkanı Emine ŞENEL, bilimin ışığını söndürmeyeceklerini belirterek, genel merkezin konuyla ilgili açıklamasını paylaştı.

“Bilimin Işığının Sönmesine İzin Vermeyeceğiz!”

Başkan Şenel konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda;
“Anayasamızda ve yasalarımızda yer alan LAİKLİK ilkesini koruması ve uygulaması gereken Milli Eğitim Bakanlığı, kız çocuklarının okullaşma oranındaki azalmanın suçunu Karma Eğitim’de bulabiliyor. “Gerekirse kız okulları açılabilir.” diyebiliyor. Üstelik bu açıklamasını kimi ailelerin istemi gibi sunmaktan çekinmiyor. Bilim ve teknolojinin bu denli ilerlediği bir çağda, çocuklarımızın eğitimi, bilim ışığında eğitimcilerin kararı ile olur. Türkiye’nin geleceği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir ortamda yetişmiş bir nesille aydınlığa ulaşabilir.
Ayırımcılık, hala devam eden H.K. davasında olduğu gibi 6 yaşındaki çocukların zorla “evlendirildiği” karanlık ortamları tetikler. 2022 verileriyle okula hiç başlamamış olan 570.000 çocuğumuz nerededir? Kaç tanesi H.K. ile aynı kaderi paylaşmıştır? Bütün bu sorular yanıt beklemektedir. Eğitim Bakanlarının görevi okula devam edemeyen çocukların durumunu araştırıp, onları zorunlu eğitimin kapsamına alabilmek, bütün çocuklarımızın eğitim hakkını korumak değil midir!. Sayın Bakan, sözlerine ilişkin olarak, “Şeriatı mı savunuyorsunuz?” diye soran gazeteciye, “keşke şeriatı övecek bilgim olsa. Ama yok” diye yanıt verebilmektedir. Kendisine önerimiz, toplumsal Cinsiyet eşitliğini temel alan eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi gibi bilimsel yayınlarla kendisini beslemesidir. Bir Ülkenin Milli Eğitim Bakanı, bir avuç kesimin değil, bütün bir ülkenin yurttaşlarının bakanıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Kanuna göre de, yöneticilere tek yol gösterici: “Bilimdir.”

Bugün, bir yandan ağır bir ekonomik yükün altında ezilen insanlarımız, çağ dışı öneri ve uygulamalarla, özgür düşünceye getirilen yasak ve özellikle muhalif basın üstündeki baskılarla bunalmış durumdadır. Çocuklarımızın ve kadınlarımızın üzerinde yoğunlaşan ve geleceğimizi karartan bu gündem, “Laik, Demokratik, Adil Cumhuriyet” özlemlerimiz üzerine kara bir bulut gibi çökmek üzeredir. Mevcut iktidarı, geniş halk kesimlerinin sesine kulak vermeye, Anayasa ve yasalara uymaya davet ederken ülkesini seven bütün insanlarımızı da bu anlayışlara karşı daha duyarlı olmaya ve yan yana birlikte demokratik mücadeleyi çoğaltmaya davet ediyoruz. Bilimin ışığının sönmesine izin vermeyeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL