Güncel

Başkan Uzunalioğlu; “Fındık Fiyatı En Az 110 TL Olmalıdır”

CHP Giresun İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu yaptığı basın açıklamasında; “Kabuklu fındığımıza bu yıl istediğimiz kilo fiyatı en az 4 dolardır. Türkiye’ de son dönemde yaşadığımız aşırı hayat pahalılığı, fahiş zamlar ve artan maliyetler karşında 1 kg. kabuklu fındık fiyatı en az 4 dolar karşılığı olarak 110 TL açıklanmalıdır.” dedi.

Başkan Uzunalioğlu; “Fındık Fiyatı En Az 110 TL Olmalıdır”

İl Başkanı Uzunalioğlu, “2010, 2014, 2015, 2016 yıllarında: 5 dolar; 2005 yılında: 6 dolar fiyat verilen kabuklu fındığımıza bu yıl istediğimiz kilo fiyatı en az 4 dolardır yani artan maliyetler, enflasyon, aşırı zamlar ve döviz kurunu da göz önüne bulundurduğumuzda 110 TL’dir. 110 TL kırmızı çizgimizdir ve bu rakamın altında açıklanacak bir fiyat bizim için kabul edilemez olacaktır” ifadelerini kullandı.

Fındığın Doğu Karadeniz’in ve Giresun’un en önemli geçim kaynağı olduğunu hatırlatan CHP İl Başkanı Uzunalioğlu şunları kaydetti;

“Maliyetleri hesap ettiğimizde 110 TL’nin altında ki bir fiyat üreticimiz için zarar demektir. Geçtiğimiz yıllarda 5-6 dolar civarında seyreden fiyatlara göre bir fiyat ayarlaması yapılsa fındığın fiyatının aslında 140 TL olması gerekmektedir. Ama bizler fiyat hususunun tek taraflı olarak değerlendirilemeyeceğini biliyoruz ve arz talep dengesi açısından, üretici-alıcı dengesi de göz önüne alındığında 110 TL’nin taban bir fiyat olduğunu iddia ediyoruz. 110 TL’nin altındaki rakamlar üreticimizi mutsuz edecektir.Bu durumda üreticimiz, yüksek enflasyonist ortamda zaten zorlaşan hayat şartlarında daha da zorlanacaktır. Bahçelerin temizlenmeye, fındık toplama yevmiyelerinin belirlenmeye başladığı ve hasada sadece birkaç gün kaldığı bugünlerde fındık fiyatının TMO tarafından acilen en az 110 TL olarak açıklanmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL