Güncel Yerel

Başkan Şenlikoğlu’na Bir Ödül Daha

Giresun Belediyesi kurmuş olduğu sürdürülebilir atık yönetim sistemi sayesinde başarılı çalışmalarına devam ediyor.

Başkan Şenlikoğlu’na Bir Ödül Daha

Sosyal projelerde öncü çalışmaları hayata geçirmeyi sürdüren Giresun Belediyesi, “Gıdanı Koru” fikir yarışmasında “Atığını Getir, Gübreni Götür” isimli projesiyle birlikte Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ödüle layık görüldü.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na ödülünü Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe verirken, ödül töreninde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de yer aldı.

Verilen ödül için mutlu olduklarını dile getiren Başkan Şenlikoğlu: “Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Gıdanı Koru’ fikir ve proje dalında ‘Atığını Getir Gübreni Götür’ projemizle ödül almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe’ye, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanımız Fatma Şahin‘e, TBB çalışma ekibine ve belediyemizdeki ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Projeye göre, 500 bin TL bedelli “Atığını Getir, Gübreni Götür” projesiyle birlikte organik atıklarını getiren vatandaşlar kompost makinesi sayesinde organik gübre elde edecek.

Projenin uygulama alanı pazar yerleri olduğu için pazar yerine kompost makinesi yerleştirilecek. Bu cihazın kullanımı ile ilgili broşürler dağıtılacak ve pazar esnafına uygulamalı eğitim verilecek. Ayrıca mahalle sakinlerinin kullanımı için diğer günlerde makine kullanıma açılacak. Makinenin kontrolü zabıta ekipleri ve muhtarlıklarda olacak. Ayrıca kırsal mahallelerde 1 çevre ve 1 gıda mühendisi tarafından toprakla kompost yapımı eğitimleri muhtarlıklar aracılığıyla ulaşılan çiftçilere uygulamalı olarak anlatılacak.

Yeni uygulama ile sebze – meyve artıkları, yumurta kabukları, çay-kahve atığı gibi organik atık malzemelerini kompost ünitesine getiren vatandaşlara 1 kilogramlık organik gübre hediye edilecek. Vatandaşlar da organik gübreyi saksılarında veya bahçelerinde kullanabilecekler.

Kompostun; organik atıkların değerlendirilmesi, toprak yapısının iyileştirilmesi, yağışsız dönemde toprakta nem tutarak buharlaşmayı azaltması, toprağın havalanmasını sağlaması, bitkilerin ihtiyacı olan zamanda besin sağlaması, topraktaki toksinleri etkisiz hale getirmesi, toprağın pH dengesini düzenlemesi ve büyümeyi hızlandırarak bitkileri güçlendirmesi gibi faydaları bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL