Güncel

Başkan Kara; “İlimizin Altyapı ve Ulaşım Sorunlarına Süratli Çözüm Üretmeliyiz”

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı ALİ KARA; “Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan olumsuzluklar yatırım yeri yetersizliği, altyapı ve ulaşım sistemimizdeki yetersizlikler maalesef ilimizi yatırım açısından cazip kılmamaktadır.” dedi.

Başkan Kara; “İlimizin Altyapı ve Ulaşım Sorunlarına Süratli Çözüm Üretmeliyiz”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kara; “Bilindiği üzere hükümetimizce uygulamaya konulan yatırım teşvik mevzuatı ile bölgemize sağlanan destekler ilimize yeterince yatırımları çekmemiş yatırım verimliliği, geri dönüş hızı ve maliyetler açısından dikkate alınan ve yatırımcı acısından daha önemli olan kriterlerin öne çıkardığı gelişmiş yöreler daha avantajlı konumda olduğu için, yatırımcılar bu yöreleri tercih etmiştir.

Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan birçok coğrafi olumsuzluklar yatırım yeri yetersizliği, altyapı ve ulaşım sistemimizdeki yetersizlikler maalesef ilimizi yatırım açısından cazip kılmamaktadır. Bu durum sonucunda yeterli yatırımcının gelmemesi gelene de bürokratik engeller ve zorluklar çıkarılması nedeniyle ilimizde işsizlik her geçen gün artarak büyüdüğü gibi sürekli olarak göç vermekteyiz. Bu olumsuzluklar ve teşviklerin cazip olmaması nedeniyle kendi hemşehrilerimiz dahi yatırım için il dışına yönelmektedir. Bu oluşan zorlukların sona erdirilmesi adına hükümetimizden ilimizin ve bölgemizin gelişmesi, kalkınabilmesi ile rekabet gücünün artırılabilmesi için;

1-Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu tren yolu ve tren yolunun denizle birleştiği noktaya uluslararası ticari liman.

2-Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas-Akdeniz duble yolu

3-Giresun şehir geçişi güney çevre yolu.

4-Serbest Bölge ve lojistik merkez

5-Giresun Adası, Kalesi, Gedikkayası başta olmak üzere turizm cazibe merkezleri oluşturulmalı.

6-Bölgemizin belli sektörlerde yatırım üssü olması ve makus talihinin değişmesi için ayrıcalıklı teşfik sisteminin uygulanması gerekmektedir. Belli bir program içerisinde bu yatırımların gerçekleşmesi halinde bölgemizde düşük katma değer yaratan sektörler yerine katalijör görevini üstlenecek ve ağır sanayi yanında yan sanayide çekecek kümeleme oluşturacak gerçek sanayi yatırımlarının desteklenmesi ile coğrafi yakınlık avantajına sahip olduğumuz Avrasya ve Asya bölgesi için ilimiz ve bölgemiz üretim üssü haline gelebilecektir.

İşte bu anlayış içinde kısır çekişmeleri bırakarak yatırımcıları kucaklayıp ilimizin altyapı ve ulaşım sorunlarına süratli çözüm üretecek ortak anlayışları el birliği ile gerçekleştirmeye tüm Giresunluları davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL