Güncel

BAKAN YUMAKLI: “GİRESUN FINDIĞI DÜNYA MARKASI OLDU”

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu ve Giresun’a gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, fındık bahçesinde açıklamalarda bulundu.

BAKAN YUMAKLI: “GİRESUN FINDIĞI DÜNYA MARKASI OLDU”

Yumaklı, fındığın çok önemli bir ürün olduğunu belirterek, dünya fındık üretiminin yüzde 70’nin Türkiye’de yapıldığını, çok önemli, özellikli bir üründen bahsettiklerini söyledi. Bakan Yumaklı, Avrupa Birliği’nden tescil alan Giresun tombul fındığının bir dünya markası haline geldiğini ifade ederek, katma değerli ürünler ile bunun değerinin artırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Yumaklı, Giresun Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, borsa bünyesinde faaliyet gösteren Giresun Lisanslı Depo ile Gıda Araştırma, Test ve Analiz Laboratuvarı ile mobil fındık kurutma aracını inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Fındığı geliştirmek ve katma değerli hale getirmek konusunda herkesin üzerine düşen vazifeler olduğuna dikkati çeken Yumaklı, Bakanlık olarak da üzerlerine düşen vazifeyi yapmak için gayret ettiklerini kaydetti. Yumaklı, Giresun’un Türkiye’nin ve dünyanın en önemli fındık üretim şehirlerinden biri olduğunun altını çizerek, kentin tek başına ülkenin fındık üretiminin yaklaşık yüzde 12’sini gerçekleştirdiğini, fındık üretiminin de yapılan çalışmalarla dekar başına yaklaşık 3 kat artırıldığını vurguladı. Tarım ve orman alanında 2002’den bu yana Giresun’a yapılan yatırım tutarının 15,6 milyar lira olduğunu dile getiren Yumaklı, tarımsal ihracatın da 5 katına çıkarak 64 milyon dolardan 2022’de yaklaşık 310 milyon dolara yükseldiğini aktardı.

Fındığın markalaştırılmasının önemine işaret eden Yumaklı, şöyle devam etti: “Altını çizmek isterim çünkü uluslararası pazarda fındığın sadece ham madde olarak değil, ‘Bir yerde toplandı, bir araya getirildi, ondan sonra da bunu ihraç ettik, tamam işimiz bitti’ olarak değil, bunu markalaştırarak, katma değerli ürün haline getirerek hem bu ürünün dünyada bir numaralı üreticisi olan Türkiye’nin gereken yeri alması hem de bu paydan, bu gelişim payından şehrin ve ülkenin pay almasını mutlaka sağlamamız gerekir.”

Yumaklı, Giresun tombul fındığının AB’den tescil aldığını anımsatarak, “Bir dünya markası oldu ama yine söylüyorum bu bir ham madde yani bunu katma değerli ürünlerin içerisinde kullanarak bunun değerini 3 liraya satıyorsanız 30 liraya satacak hale getirmek zorundayız, bu hepimizin mükellefiyeti.” diye konuştu.

“Fındık Alımları 28 Ağustos’tan İtibaren Başlayacak”

Bakan Yumaklı, fındık fiyatlarının açıklanması sonrası herkesin merak ettiği konunun alım şekilleri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“21 Ağustos itibarıyla Toprak Mahsulleri Ofisi alımla ilgili kendi yerlerini, alım yerlerini açmış olacak. 28 Ağustos’tan itibaren de alıma başlamış olacak. Gerektiği kadar gerektiği yerde alım yerlerini açacağız. Onu buradan açıkça ifade etmiş olayım. Birkaç hatırlatma yapmamız gerekiyor.

Bunlardan bir tanesi şu; özellikle alım yapılırken fındıkla alakalı nem problemi olmaması için biz üreticilerimizin kurutma hususunda çok dikkatli olmalarını özellikle istirham ediyoruz. Bu hem kendileri için hem de ülke ekonomisi için yani bu ürünün kalite kaybına sebep olmasına izin vermememiz gerekir. Diğeri de fiyatla alakalı.

Toprak Mahsulleri Ofisinin açıklamış olduğu fiyat referans fiyatıdır. Dolayısıyla biz üreticilerimizin bunun altında bir fiyatla satmalarını istemiyoruz. Bu konuda da eğer çok acil bir durum yoksa aceleyi gerektirecek bir şey yoksa üreticilerimizden bu fiyatın altında herhangi bir fiyattan ürünlerini satmamalarını özellikle istirham ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL