Güncel Yerel

2022 Yılına Mega Projeler Damga Vurdu

Giresun Belediyesi, 2022 yılında da uyguladığı Mega projelerle ses getirdi.

2022 Yılına Mega Projeler Damga Vurdu

Yıl içerisinde 4 Mega projeyi halkın hizmetine sunan Giresun Belediyesi, 7 projenin de startını verdi. Modern bir değişim ve dönüşümle birlikte bambaşka bir çehreye kavuşan Giresun’da projeler art arda halkın hizmetine sunuluyor.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, ‘Vizyon 2028’ misyonuyla göreve talip olurken vaat ettikleri tüm projeleri şehre kazandırmak için gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Başkan Şenlikoğlu, “Güzel şehrimiz Giresun’umuzda kıymetli vatandaşlarımızın hizmetkarı olduk. Bunun için gururluyuz ve oldukça mutluyuz. Biz hiç hayal satmadık. Yapacağımız projeleri halkımızla paylaştık. Bu projeleri de vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Giresun’umuzun çevre iller ile yarışabilir bir hale gelmesi için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Hamdolsun bu konuda epeyce yol aldığımız taraflı tarafsız her kesim tarafından dillendiriliyor. Bu şehri geliştirmeye, değiştirmeye ve güzelleştirmeye kararlıyız.” dedi.

“Giresun’umuza yakışan bu projelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyor olmak, vatandaşlarımızın bu projelerimizden memnuniyet duyuyor olması bizlerin yaptığı işteki mutluluğunu ve Giresun için çalışmanın haklı gururunu yaşatıyor.” diyen Başkan Şenlikoğlu, “Türkiye Yüzyılı’nda Giresun’umuzu güzelleştirmeye ve hak ettiği noktaya taşımak için tüm ekibimiz ve ikili ilişkilerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Bu projelerimizin gerçekleşmesinde başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlarımıza ve Giresun’da taş üstüne taş koymaya gayret eden herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

2022’de Hayata Geçen Projeler

PLAJLAR BÖLGESİ: (Karadeniz’de 2 kilometrelik uzunluğuyla en uzun plajları arasında yer alan plajda 7400 m2 yeşil alan, 50 araçlık kapalı otopark, 900 m2 taş amfi tiyatro (konser ve etkinlikler için), 3 adet iskele, 200 m2 çocuk su parkı, kumsal kotunda ahşap yürüyüş yolları, 100 bisiklet park yeri, kent bisiklet istasyonu, kamp alanı, 3 adet çocuk macera parkuru, 6 adet wc/duş ve bebek bakım ünitesi, sahil güvenlik ve cankurtaran merkezi, 4 adet çay kahve kioksu, mescit, güvenlik noktası ve 6 adet plaj işletmesi bulunuyor.)

Pazar Caddesi: (4000 metre uzunluğundaki proje kapsamında, caddenin altyapısında içme suyu ve yağmur suyu şebekeleri güçlendirildi. Küp taş kullanılarak modern ve geniş kaldırım çalışması, yeni refüjler, enerji hatlarının yer altına alınması ve dekoratif aydınlatma uygulandı.)

Çıtlakkale ve Kumyalı Bilgi Evi: (Çıtlakkale Bilgi Evi’nde 6 derslik, 1 kütüphane, 1 bilgisayar sınıfı (9 bilgisayar), 1 sinema salonu, 300 m2 yeşil alan, 20 atölye, Kumyalı Bilgi Evi’nde ise 1 kütüphane, 4 derslik, 6 bilgisayarlı bilişim sınıfı ile 20 atölyenin yanı sıra gezi ve turnuva etkinlikleri de yer alıyor.)

2022’de Başlayan Projeler:

Aksu Engelsiz Yaşam Evi: (Aksu Mahallesi Mehmet İzmen Caddesi 51 Nolu Sokak’ta (Spor Lisesi yanı) bulunan 240 metrekarelik iki katlı binaya uygulanacak olan proje kapsamında; hukuk birimi, psikolojik destek birimi, istihdam birimi, psikolojik destek birimi, sağlık birimi, kütüphane, 2 adet el sanatlarına yönelik atölyeler, mutfak, yemekhane, proje web sitesi ve müzik atölyesi yer alıyor.)

Sokakbaşı Projesi: (Projenin toplam alanı bin 100 metrekare olup iki katlı olarak inşa edilecek. Projede zemin katta 9, 1. katta 9 dükkan olmak üzere 40-45 metrekare büyüklüğünde toplam 18 dükkan, kadın kooperatifinin kullanabileceği yöresel ürün ve hediyelik eşya satışına uygun dükkanlar ile kafede yer alıyor. Projenin 2. etabında ise 1. etap karşısındaki alan için projelendirme süreci tamamlandıktan sonra yapım işi ihalesi gerçekleşecek. 2. etap proje alanı ise yaklaşık bin 500 metrekare olup, proje kapsamında çevre ve meydan düzenlemesi ile 6 adet 30 metrekare büyüklüğünde satış dükkânı bulunuyor.)

Doğu Park- Galericiler Sitesi: (32 bin metrekarelik bir alana uygulanan proje içeriğinde; 20.000 m2 yeşil alan, 3.500m2 kapalı alanda 45 adet galeri ve çeşitli amaçlar ile kullanılabilir dükkan, ATM bölgesi, zabıta noktası, 9.820m2’lik çevre düzenleme çalışması, 2 adet futbol sahası, 2 adet basketbol sahası 2 adet voleybol sahası, 2 adet tenis kortu, 1 adet bekçi kulübesi, 3.740 metre yürüyüş yolu, futbol sahalarının olduğu bölümde, kafeterya, açık ve kapalı bekleme alanları, görevli odaları ile soyunma odaları gibi imkanlar yer alıyor.)

Millet Bahçesi: (24 bin 160 metrekarelik bir alana projelendirilen ve Giresun’a yapılmış en modern ve en kapsamlı sosyal donatı alanı olan proje içeriğinde; koşu yolu, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı, açık otopark, peyzaj donatı alanları, yaya yürüyüş yolları ve tematik bahçeler yer alıyor.)

Uzuncakum Balıkçı Barınağı ve Su Ürünleri: (Türkiye’nin en büyük balıkçı barınağı olacak projede büyük mendirek uzunluğu 935 metre olup, 260 metre uzunluğunda tali mendirek bulunuyor. Rıhtım uzunluğu 768 metre, çekek yeri uzunluğu ise 360 metre olarak projede yer aldı.)

Ab Atık Su Projesi: (22 Milyon Euro bedelli İPA-2 Programı çerçevesinde Avrupa Birliği desteğiyle uygulanacak olan projede tesisin yapımı ve mahallelerin kanalizasyon bağlantıları çalışmalar başladı. Proje kapsamında 32 km uzunluğunda atık su kolektörü ileri arıtma sistemi uygulanarak atık su Karadeniz açıklarına verilecek olup, proje 2,5 yıl içerisinde tamamlanacak. Projenin maliyetinin %77’i Avrupa Birliği, %9’u Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, %14’ü ise Giresun Belediyesi tarafından karşılanacak.)

Kale Kentsel Dönüşüm: (Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 3,61 hektarlık alan daha önce riskli alan ilan edilmiş ve hazırlanan proje Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından kabul edilmişti. Proje alanı içerisinde yer alan 12 adet tescilli esere ait rölöve ve restitüsyon projeleri hazırlandı, bu eserler arasında belediyeye ait bir adet taşınmaz da var. Bu taşınmazlar bakanlık tarafından ayrılan ödenekler çerçevesinde yapıların restorasyonları tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak.)

Fatih Caddesi Yenileme: (Bulancak Durağı kavşaktan başlayıp sahil karayolu bağlantısıyla sona eren 800 metrelik Fatih Caddesi projesinde; altyapı, üstyapı yenileme, yeşil kaldırım, araç yolu daraltma kaldırım genişletme, aydınlatma ve otopark ceplerinin yer aldığı modern yenileme çalışması gerçekleştirilecek.

Altyapı Üstyapı Dolu Dolu Geçti

Bunların yanında 2022 yılı içerisinde altyapı ve üstyapı yatırımları da hız kesmeden devam etti.

32 bin ton (39 km) asfalt döküldü.

Şehirdeki park sayısı 75’e yükseltildi.

2 bin 600 metre imar yolu açıldı.

2 bin metreküp taş duvar çalışması yapıldı.

5 bin 500 metreküp betonlama ve beton yol çalışması yapıldı.

1100 metre betonarme istinat duvarı yapıldı.

2000 metre ferforje montajı, 1200 metre lento çalışması gerçekleşti.

54 bin metrekare parke yol ve kaldırım çalışmaları gerçekleşti.

Altyapıda ise kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyunda toplam 24 bin metrelik çalışma yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL