eğitim

13 Ekim Dünya Afet Risklerini Azaltma Günü, Afete Hazırlık Eğitimi ve Tatbikatı Yapıldı

13 Ekim Dünya Afet Risklerini Azaltma Günü münasebetiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ildeki okullarda Afete Hazırlık eğitimi ve tatbikatları planlanarak, icra edildi.

13 Ekim Dünya Afet Risklerini Azaltma Günü, Afete Hazırlık Eğitimi ve Tatbikatı Yapıldı

Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun onayı ile toplumu afet riskine karşı önlem almaları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1989 yılında başlamıştır. Her 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü olarak kararlaştırılmıştır

Bu kapsamda ilimizde, Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile AFAD, Giresun Belediyesi ve 112 Acil Yardım Müdürlüğü iş birliğinde Giresun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde afete hazırlık eğitimi ve tatbikatı yapıldı.

Saat 10.30’da başlayan program, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu , Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Muzaffer Ergün, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Modaoğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sedat Kurnaz, Müdürlük AKUB, AFAD, Giresun Belediyesi ve 112 Acil Yardım Müdürlüğü ekipleri ile okul yönetici, öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Programda ilk olarak, görevliler tarafından sınıflarda öğrencilere yönelik “Afet Mobil Uygulaması” ve “Tahliye Uygulaması” konulu bilgiler verilerek ve video gösterimleri yapıldı.

Programın tatbikat bölümünde ise; Deprem anı (ÇÖK-KAPAN-TUTUN) uygulamaları, bina tahliyesi, binada mahsur kalan yaralı ve afetzedelerin ekipler tarafından kurtarılması ve toplanma alanında buluşma gibi senaryo ve faaliyetler icra edildi.

Tatbikat sonrasında ise MEB AKUB (Arama Kurtarma Birliği), AFAD, Belediye İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil Yardım ekiplerinin, okul bahçesinde kurdukları stantlar, protokol üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler tarafından ilgiyle gezildi. Afetlere müdahalede kullanılan araç, gereç ve teçhizatlar konusunda görevliler tarafından ziyaretçi ve öğrencilere bilgiler verilerek tanıtımı yapıldı.

Görevliler tarafından katılımcı ve öğrencilere Afet Risklerinin Azaltılması konulu broşürler dağıtıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL