Köşe Yazısı

Ukrayna-Rusya Krizi

Felaket tellallığı yüzyılımızda popüler bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. 2014 yılından beri süregelen Ukrayna-Rusya krizi üzerinden birçok uzman (!) çeşitli yorumlarda bulundu. Şu anki krizi ise kurdukları komplo teorileri ve..

Ukrayna-Rusya Krizi

Felaket tellallığı yüzyılımızda popüler bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. 2014 yılından beri süregelen Ukrayna-Rusya krizi üzerinden birçok uzman (!) çeşitli yorumlarda bulundu. Şu anki krizi ise kurdukları komplo teorileri ve romantik bakış açıları ile yorumladılar.

Kriz, çatışma ve savaş haberler üzerinden analiz edilecek seviyede bayağı ve yüzeysel, bayat olgular değildir. Bu olguların temelinde pozitivist temelde etkili sosyal bilim dinamikleri vardır. Savaş, kriz, çatışma ve uzlaşmazlık analizi ise günümüz dünyasında soğuk savaş sonrasında etkisini kazanan etkenlerdir. Gelgelelim Ukrayna-Rusya krizine. Bu kriz bir savaştır. Düpedüz Rusya’nın Ukrayna’yı işgalidir. Rusya ve ülkemizdeki Rusçular da gelip Rusya’nın NATO tarafından tahrik edildiğinden bahsetmemeli. Rusya da Ukrayna da uluslararası sistemde real ve rasyonel aktörlerdir. Bir ülke istediği uluslararası organizasyona üye olabilir. İstediği şekilde hareket edip politika uygulayabilir.

Ukrayna sırf NATO ile iyi diye işgal edilecek seviyede değildir. Böyle bir kaide yoktur. Rusya’nın başındaki diktatör Putin, şovenist ve popülist bir liderdir. Putin’in sürekli diplomaside mesaj verme çabaları, uzun masalarda konukların ağırlanması, gelen üst düzey konukların Kremlin’in içinde bekletilmesi gibi 18. Yüzyılda kalmış köhne diplomatik mesajlar artık insanlar üzerinde etki etmemektedir. Rusya, meşru bir ülkeye gayrimeşru sebepler ile girerek binlerce sivilin canına kastetmiştir.

Artık 19. Yüzyılda kalmış ‘’bu ülkenin içerisinde azınlıklarım var bundan dolayı bu ülkeye giriyorum’’ gibi rasyonel olmayan zırvalıklar ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünyanın tepkisini çekmiştir. Rusya, kurulduğu yıldan itibaren sürekli revizyonist ve statükoyu bozan politikalar izlemesinden dolayı bu tip hele ki 21. Yüzyılda artık kabul görmeyen işgal politikalarına girişmiştir. Gerçekçi olup komplolardan uzak duralım. Rusya her ne kadar güçlü askeri kuvveti bulunsa da Ukrayna gibi coğrafi açıdan geniş ve jeopolitik açıdan önemli ülkede fazla uzun süre barınamayacak. Savaşlar eskisi gibi meydanlarda veya cephelerde yaşanmamaktadır.

Savaşlar artık her ilde her ilçede her sokakta her evde yaşanmaktadır. Meskûn mahal operasyonları, siber saldırı gibi birçok özellikleri barındıran gri bölgede olan savaş eskisi gibi doğrudan gerçekleşmemektedir. Lojistik açıdan ve yaptırımlar karşısında güç duruma düşen Rusya, Ukrayna işgalinde toprak elde etse de uzun vadede ciddi krizler ile karşılaşacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL