Köşe Yazısı

Sözde “Ermeni Soykırımı”

Galip Özmen, Neslihan Özmen, Şarık Arıyak, Engin Sever, Reşat Moralı, Tecelli Arı, Mehmet Savaş Yergüz, Cemal Özen, Kemal Arıkan, Orhan Gündüz, Erkut Akbay, Nadide Akbay, Attila Altıkat, Bora Süelkan, Galip Balkar, Dursun Aksoy, Yurtsev Mıhçıoğlu, Işık Yönder, Erdoğan Özen, Enver Ergun ve daha niceleri.

Sözde “Ermeni Soykırımı”

Bu isimleri kaçımız hatırlıyor ya da biliyoruz? Bu isimler Türkiye Cumhuriyeti’nin yurt dışında temsil eden isimler ve aileleri. Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı Türk diplomat ve aileleri. Hepsinin de kaderi aynı. Hepsi de uydurulmuş bir soykırım iddiası uğruna komandoculuk oynayan Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edildiler. Bu haftaki yazım hümanizm ya da romantiklik gözetmeden yazıldı değerli okurlarım. Bu hafta sadece gerçeklerden bahsedeceğiz. Bu hafta sadece kan ve göz yaşından bahsedeceğiz. Kardeşlik türkülerinden ziyade 1910’larda hamile kadınların bıçakla karınlarının delinip fetüslerin öldürülmesinden, yurt dışında Türkiye’yi temsil eden masum bir diplomatın işe giderken alçakça şehit edilmesinden bahsedeceğim. Geldik Nisan ayına. Her sene Nisan ayının 24’ünde birçok ülkede sözde “Ermeni Soykırımı” anılır.

Kimi ülkeler bu durumu hadleri olmamasına rağmen siyasileştirip kanun haline getirmiştir. Peki bu iddiaların temelinde ne vardır? Kısaca açıklayayım sizlere. Osmanlı Devleti, çok uluslu bir imparatorluktur. Bu imparatorlukta asırlar boyunca  Ermeniler, Türkler, Rumlar, Abazlar, Çerkesler, Lazlar, Kürtler, Yahudiler ve birçok ulus birlikte yaşamışlardır. Bu gruplar arasında yer yer çatışmalar olmuştur yer yer de birlik. Ama genel olarak bütün uluslar tek bir imparatorluk çatısı altında birlikte yaşadılar. 1789 Fransız Devrimi ile Milliyetçilik akımının körüklenmesi, Rus Çarlığının Osmanlı’yı tehdit eden yaklaşımları ile birlikte Ermeniler de doğal olarak asırlar boyunca her büyük ulusun bir azınlığa yaptığı gibi kullanılmıştır. Ayrı bir devlet beklentileri, hak ve özgürlükler talepleriyle Ermeniler, Osmanlı’nın bölgedeki büyük aktör olmasını engellemek ve parçalamak isteyen devletler tarafından desteklenmiştir.

1. Dünya Savaşının çıkmasıyla birlikte Osmanlılar, savaşmayan veya savaşmak istemeyen, ayrıca bölgede taşkınlık çıkartan Ermenileri tehcir politikası ile zorunlu göçe tabi tutmuştur. Kimileri göç etmiş kimileri de büyük şehirlere taşınmışlar kimileri de farklı ülkelere gitmiştir. Osmanlı’nın yaptığı bu politika eleştirilebilir, tartışılabilir. Ama kimse kalkıp Osmanlı milyonlarca Ermeni’ye soykırım yaptı diyemez. Doğu’da ve Karadeniz’de Ermeni çetelerin Türk köylerine yaptıkları baskınlar, gözleri deşilen küçük çocuklardan kimse bahsetmez. Kimse Stalin’in milyonlarca Kırım Türk’ünü zorla göç ettirdiğini, binlercesinin yollarda öldüğünden bahsetmez.

Kimse Ermenilerin her zaman ayrıcalıklı millet olduğunu, ticaretin hep onların elinde olduğunu, Türk halkının özellikle Tanzimat Fermanı ile 2. Plana düştüğünden bahsetmez, kimse şu an Ermenistan’da Türklere dair hiçbir şeyin olmadığından, ama bugün Türkiye’nin her yerinde Ermenilere dair birçok yapı ve kurumun bulunduğundan bahsetmez. Kimse Talat Paşa’nın, Mahmut Şevket Paşa’nın kalleşçe öldürüldüğünden, ASALA gibi terör örgütlerinin Türk diplomatlarına ve ailelerine uyguladıkları cinayetlerden bahsetmez. Kimse bunlardan bahsetmez. Tarih, tarihçilerin işidir. Siyasilerin değil. Ermeni halkı ile asla bir sorunum hatta sorunumuz yoktur. Osmanlı eğer bir şey yaptıysa zaten bunu uygulayanlardan birisi olan Boğazlıyan kaymakamı cezalandırıldı. Fakat kaç ASALA teröristi cezalandırıldı? Talat Paşa’yı Berlin’de vuran Soğomon Tehleryan adlı terörist elini kolunu sallayarak çıktı. Esenboğa havalimanında terör estiren onlarca kişiyi öldüren ve yaralayan Levon Ekmekçiyan, asıldığı için kahraman ilan edildi. Elinde onlarcasının kanı olan teröristi kahraman ilan ettiler. Hani herkes halkların kardeşliğinden bahsediyordu? Nerede insan severliğiniz? İnsan severliğiniz Türklere gelince mi susuyor?

“Hepiniz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” naraları atanlar “Hepimiz Galip’iz, hepimiz Orhan’ız, hepimiz Kemal’iz hepimiz Türk’üz” naraları neden atamıyor?  Masum çocuk ve memurları öldürünce, bomba patlatınca kahramansın, fakat işini yurtdışında yapan masum bir memursan, görevini yapan kaymakamsan hainsin. Ben özür dilemiyorum. Ben diplomatımızı öldürdüğünüz için, ben masum insanları öldürdüğünüz için, ben 2. Karabağ Savaşında şehit edilen Azerbaycan askerlerini domuzlara yedirdiğiniz için bu alçakça hareketlerinizden dolayı meşru müdafaa hakkımızı kullandığımız ASALA ve günümüz neo ASALA yanlılarından, sahtekar insan sevicilerden, halkların kardeşliği türkülerinden bizleri barındırmayan sahtekarlardan özür dilemiyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL