Güncel

Rektör Can’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Rektör Can’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Rektör Can yayınladığı mesajında;

“Milli bayramlar, milletimizin yüreğinde, birlik-beraberlik ruhunun en zirvede yaşandığı ve yeniden pekiştiği günlerdir. Milli mücadele döneminde el ele ve kardeşlik duyguları içinde düşmana karşı mücadele eden milletimiz bugün, Cumhuriyetimizin 99. yılını büyük bir coşku ve birliktelik içinde kutlamaktadır. Çağlara medeniyet mührünü vuran aziz Türk Milleti, milli mücadele döneminde yaşanan tüm zor şartlara rağmen istiklalinden vazgeçmemiş; hür ve bağımsız olarak var olma şuurunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Çok güçlü bir devlet geleneğine sahip olan Milletimiz, 99 yıl önce bugün Anadolu topraklarının ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

99 yıl önce büyük bir özveri, umut ve heyecanla kurulan Cumhuriyetimizi, şehitlerimizin ve gazilerimizin kutsal bir emaneti olarak bizden önceki nesillerden devraldık. Onların bu kutsal emanetini daha da yücelterek, bizden sonraki nesillere iftihar edeceğimiz bir miras olarak devretmenin gayreti ve sorumluluğu içindeyiz. Bizlere düşen bu birlik ve beraberlik ruhunu her zaman, bugün ve gelecekte de yaşatarak daha çok çalışmak ve üretmek olmalıdır. Yarınların güçlü Türkiye’sini ancak bu şekilde inşa edebiliriz.

Yeni bir çağın eşiğinde büyük millet, güçlü devlet olma yolunda yürümenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Destansı bir mücadelenin  sonucunda kahramanlarımız tarafından bize, geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülke ve Cumhuriyet armağan edilmiştir. Milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman askerleri, dün nasıl ki Anadolu’da ülkesine, milletine ve vatan topraklarına karşı yönelen tehditleri bertaraf ettiyse bu günde aynı şekilde her tür tehlikeyi ve tehdidi yok edebilecek güç ve kararlılıktadır.

Bağımsızlık ve hürriyet azminden vazgeçmeden, aradan geçen 99 yıl boyunca, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma noktasında, devletimiz ve yüce Milletimiz önemli mesafeler katetmiştir. İnanıyoruz ki, lider ülke Türkiye hedefine Cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha net bir şekilde yaklaşmış olacağız. Bu asrın “Türk Asrı” olarak anılması için her alanda büyük bir gayretle çalışacağız…

Bu vesile ile, 99. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kurucu Meclisimizin değerli üyelerini, ebediyete intikal etmiş devlet adamlarımızı  ve vatanın bölünmez bütünlüğü için can veren tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL