Köşe Yazısı

Kuzey Kutbu ve İklim Değişikliği

Çevre sorunları ve bundan kaynaklanan iklim değişikliği konusu uzun yıllar boyunca gündemden düşmeyen konular olmuştur. Bu kapsamda binlerce eğitim, seminer düzenlenmiştir. Bunların yanı sıra uluslararası antlaşmalar imzalanmış ve ülkeler bu..

Kuzey Kutbu ve İklim Değişikliği

Çevre sorunları ve bundan kaynaklanan iklim değişikliği konusu uzun yıllar boyunca gündemden düşmeyen konular olmuştur. Bu kapsamda binlerce eğitim, seminer düzenlenmiştir. Bunların yanı sıra uluslararası antlaşmalar imzalanmış ve ülkeler bu alanda politikalar uygulamıştır. İklim değişikliği sorunu artık küresel bir sorundur ve ülkelerin ana odağı haline gelmiştir.

İklim değişikliği ile birlikte gelen iklim mültecileri kavramı da son zamanlarda literatüre girmiştir. İklim değişikliğinden kaynaklanan sorunlarla birlikte maksimum derecede zarar görecek bölge ve ülkelerden gelen kişilerin birer iklim mültecisi durumuna düşmesi işten bile değildir. Ayrıca bu bölgelere yönelik politikalar da artık iklim değişikliği ekseninde uygulanmaktadır. İklim ve çevre sorunları sivil toplum kuruluşlarını ya da devletlerin yumuşak politikalarını ilgilendiren sorunlar olsa da artık bu konular birer güvenlik enstrümanı olmuştur. Örneğin bir güvenlik örgütü olan NATO’nun 2040 vizyon eylem planında Kuzey Kutup dairesine dikkat çekmesi de bundan kaynaklanmaktadır. İklim değişikliği yüzünden en fazla zarar görecek bölge olan Kuzey Kutup bölgesi artık yeni faaliyet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Buzulların erimesi ile birlikte yeni yaşanılabilir yaşam alanları, doğal kaynakların rahat çıkartılması, yeni kaynakların ortaya çıkması ile bir güvenlik odağı haline gelecektir. Bölgede fazla yerleşim olmamasına rağmen potansiyel göç akımı ve kaynaklar yüzünden çıkacak olan çatışmanın önüne geçmek isteyen NATO da burada aktif rol oynamak istemektedir.

NATO ve paydaşlarının güvenlik odağı ile bölgedeki duruma yönelik fikirleri 2040 vizyonunda yer almıştır. Bölgede gelecek zamanda birçok çekişmeyi canlı olarak izleyeceğiz. Rusya’nın da bölgeye komşu olması ve bölge üzerinde askeri üslerini artırması da bu durumun göstergesidir. Yakın zamanda Baltıklar ve Kuzey Buz Denizine yönelik artan tatbikatlar ile yakın gelecekte bizi bekleyen iklim değişikliğinin olumsuz sonucunun doğurduğu güvensizlik ortamını hep birlikte yaşayacağız. Bazı bilim insanları bölgeye yoğunlaşmanın sebeplerinden birisi de su savaşları olacağı yönünde fikir belirtiyor.
Her ne alanda olursa olsun Kuzey Kutup Bölgesi yani Arktik bölgesi ile Antarktika kıtasının yakın gelecekte yoğun mücadelelere sahne olacağı düşünülüyor. Bir güvenlik örgütünün bile misyonlarının arasına giren iklim değişikliği konusunun artık soft bir konudan ziyade hard bir güvenlik sorunu olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL