Güncel Yerel

“İnşaat Malzemelerinde Fiyatlar Revize Edilmelidir”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, İnşaat sektöründe girdi maliyetlerinin revize edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“İnşaat Malzemelerinde Fiyatlar Revize Edilmelidir”

Sektörün ana bileşeni olan demir ve çimento başta olmak üzere, girdi maliyetlerinin düşürülmesi yada ihracata kota uygulanması gerektiğini ifade eden Başkan Çakırmelikoğlu; “Eylül 2021 tarihi ile başlayan inşaat maliyetlerinde afaki artış bugün sektörde ciddi sorun oluşturmaktadır. İnşaat maliyetleri 2021 yılının ilk sekiz ayında yıllık bazda yüzde 28 ile yüzde 44 arasında artış göstermiştir.

Aynı dönemde konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 30 ile 33 arası gözükmektedir. Bu veriler 2022 Ocak ayı ile inşaat maliyetlerinde yüzde 90’a, konut fiyatlarında ise yüzde 77’ye vurmuş durumdadır. Bu verilerin her geçen gün daha da arttığı görülmekle birlikte, çözüm maliyetleri yukarı yönlü artıran etkenlerin pasifize edilmesidir. İç piyasanın taleplerinin karşılanması için destekleyici tedbirler ve geçici de olsa demir-çimento ihracatına kota uygulaması şarttır. “

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL