Köşe Yazısı

BİLİMSEL EĞİTİM ve LİYAKAT

Kendi halinde yaşayan bir vatandaşım. Bütün günüm kitap okumak, film izlemek, bol bol yürümekle geçiyor. Bu arada oturuyorum, belki çok konuşuyorum. Zihnim çalışıyor. Bulancak’ta yaşıyorum ama aklım dünyada… Ülkemi seviyorum…

BİLİMSEL EĞİTİM ve LİYAKAT

Kendi halinde yaşayan bir vatandaşım. Bütün günüm kitap okumak, film izlemek, bol bol yürümekle geçiyor. Bu arada oturuyorum, belki çok konuşuyorum. Zihnim çalışıyor. Bulancak’ta yaşıyorum ama aklım dünyada…
Ülkemi seviyorum. Yurt dışına gittim ve bundan çıkardığım ders ülkemizin her yerinin güzel olduğu ve ölene kadar ülkeyi gezmemin bitemeyeceği.Türkiye’deki tarih ve uygarlıkların birikimi hiçbir ülkede yok. Her ne kadar tarihi eserlere önem vermesek de tarih kendini her yerden gösteriyor. Yani başka ülkeleri o kadar merak etmiyorum. Onları İnternet’te görebilirim.
Politikayı artık bu yaştan sonra dışarıdan izliyorum. Genç insanların ön planda olmasından yanayım. Cumhurbaşkanı adayı olarak favori adayım Ekrem İmamoğlu ‘dur. İnsana umut veren, heyecan veren bir yapısı var. Politik olarak her kesime açık, dili yapıcı bir insan.
Bu ülkenin derin kökleri, geçmişi, tarihi var. II. Mahmut’tan bugüne izlediği modernist bir çizgi var. İmamoğlu geleceğin yolunu çizecek biri. Yalnızca o değil onun gibi düşünen demokrat düşünceli bir sürü genç politikacı var.
Ülkemiz 70 yıldır muhafazakar sağ politikacıların elinde, onların yarattığı süreçlerde yaşadı. Siyaset ve ekonomi aynı biçimde yaşandı. Sonuçları hep buhran ve karışıklık oldu.
Emeği ile yaşayan insanlar ezildi, zenginler servetine servet kattı. Bu servetleri denetleyen bir kurum ortaya çıkmadı. Başka bir hayat olmadı. Var olan yaşamımız geçinme duygusu ile sürdü. Toplumsal yaşam karmaşık hale geldi ki bunun esas nedeni ekonomiktir.
Sonuç olarak görünen, aile içi şiddet, kadın cinayetleri, uyuşturucu vb. sorunların ana sebebi ekonomide yatar. Diğer nedenler de vardır elbet.
Bizim ülkemizin yenilenmesi gerekir. İyi eğitimli, olgun, insan halinden anlayan, sonradan varlık sahibi olmayan, adaletli politikacılara ihtiyacımız var. Ekrem İmamoğlu’nu bu bağlamda da söylüyorum.
Yeni dönemde milletvekili adayları eğitimli kültürlü insanlar arasından seçilmeli ve üniversite mezunu olmalı. Bir toplum yönetenleri nasılsa öyle davranıyor. Bu yüzden tıpkı öğretmenlikte olduğu gibi iyi, vicdanlı, saygılı ve her zaman topluma açık davranan politikacılara ihtiyacımız var.
Bizim olumlu ve pozitif bir toplum yapısına kavuşmamız için eğitim sisteminin önemi büyüktür. Hem eğitim ve kültür hem de liyakat sistemine özen göstermek gerekir. Bilimsel bir eğitim ve liyakat gözetilen bürokrasi sorunların yarısını çözecektir.
Daha iyi, savaşsız sömürüsüz bir dünya için adım atmak gerekir.
Ekrem İmamoğlu CHP için de yeni bir başlangıç olur. Bakalım, görelim…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL