Köşe Yazısı

Antalya Diplomasi Forumu

Geçtiğimiz hafta, 11-13 Mart tarihleri arasında Diplomasinin nabzı Antalya’da attı. Birçok ülkeden devlet başkanı, bürokrat, diplomat, bakan gibi statüleri ağırlayan Antalya Diplomasi Forumu, kendi kategorisinde birçok önemli adımların atıldığı yer oldu.

Antalya Diplomasi Forumu

Bunun dışında Ukrayna-Rusya heyetlerinin görüşmesinde de arabuluculuk yapan Türkiye, her iki heyeti de Antalya Diplomasi Forumundan önce ağırladı. 11-13 Mart arasında ikili görüşmeler, heyet görüşmeleri gibi birçok diplomatik temasa ev sahipliği yapan Antalya Diplomasi Forumunda birçok mesaj da verildi. Bu forumun ve öneminden bahsetmek istiyorum bu hafta sizlere.
Antalya Diplomasi Forumu bu sene 2. Defa düzenlendi. İlk düzenlenen forum’a katılma şansı elde ettiğimden dolayı tecrübelerime dayanarak birçok önemli hususa değinmek istiyorum.
17-20 Haziran 2021 tarihleri arasında ilk kez düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu, ‘’Girişimci Diplomasi:
Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar’’ başlığı altında birçok temsilciye ev sahipliği yaptı. İlk kez düzenlenen bu foruma ben dahil Türkiye’nin birçok ilinden gelen üniversite öğrencileri de Dışişleri Bakanlığının bizzat davetlisi olarak katıldı. İki gün boyunca farklı ülkelerin liderleri, görevlileri farklı konularda paneller verdi. Haiti’den AB temsilcilerine, Ermenistan’ın eski Başbakanından Libya Dışişleri Bakanına kadar birçok temsilci belirlenen konseptlerde panellerde konuşarak diplomasi açısından önemli mesajlar verdi.
Benim olduğum sene ve bu sene (takip ettiğim kadarıyla) 3. Dünya ülkeleri genel olarak şu konudan yakındılar; Aşı ve Test kiti. Katıldığımız panellerde genel olarak 3. Dünya ülkeleri, az gelişmiş ülkelerin liderleri genel olarak aşıların ulaşmamasından ve yeterli sayıda test kitinin olmamasından yakındılar. AB temsilcileri ve AB ülkeleri ise bu konuda her zamanki gibi dolaylı cevaplar vererek bu ülkelerin isteklerini geçiştirdi.
Güvenlik, Sağlık, Teknoloji, İş ve Ticaret gibi konularda konuşulan konular Diplomasi Forumunun gündemini oluşturdu. Gelişmiş ülkeler genellikle iş ve ticaret üzerinden konuşurken az gelişmiş ülkeler güvenlik ve sağlık üzerine sitemlerde bulundular. Fakat her ne olursa olsun birçok ülke her ne sıkıntısı ve problemi var ise bu forumda dile getirerek ikili görüşmeler yaparak sonuç almaya çalıştı.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının ‘’Masada ve Sahada Güçlü Türkiye’’ ilkesinden hareketle düzenlenen bu forum; Münih Güvenlik Konferansı, DAVOS gibi dünya çapında bilinen diplomatik etkinliklerin yanında adını duyuracak bir forum olacağı öngörülmektedir.
Katılımcıların ‘’adeta mini bir Birleşmiş Milletler’’ diye bahsettiği forumda her sene farklı katılımcılar katılarak prestiji artmaktadır.
Bu sene NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile ilişkilerini normalleştiren Ermenistan’ın Dışişleri Bakanı, Yunanistanlı temsilciler gibi birçok kritik öneme sahip temsilcilerin katılması da forumu anlamlı kıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL