Gazete Savaş | Yazarlar

Giresun Şehitleri Cumhuriyetin Kuruluş Belgesidir

15 Ocak 2019, 10:36

Türkiye il dışında şehitliğe sahip tek il Giresun’dur. Giresun şehitliği Afyonkarahisar’ın İçhisar ilçesinin Doğanlar köyü Dedesivri tepesinde bulunmaktadır. İstiklal savaşının en sert geçen bölgelerinden olan ve Giresun 47. Gönüllü Alayı’nın aldığı emir üzerine tepeyi ele geçirirken çarpışmalarda şehit verdiği “Dedesivri” tepesinde ki Giresun şehitliğinde 14 şehit ve 1 gazimiz olmak üzere 15 kahraman Giresunlu yatmaktadır.
Sakarya meydan muharebesi Anadolu’da Milli mücadeleyi kaybedilmesi halinde düşman orduları Ankara’ya girecek Ankara hükümetinin kalbini ele geçirecekti. Nitekim bu durum öylesine ihtimal dahilinde görülüyordu ki Katahya-Eskişehir muharebesinin kaybedilmesinin ardından Ankara boşaltılmaya başlanmıştı. 5 Ağustos 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal TBMM’den tüm yetkileri alıp, Başkomutan olmuştur.
100 kilometre uzunluğunda ve 20 kilometre derinliğinde bir cephede gerçekleşti, Sakarya Meydan Muharebesi. Ortaya çıkardığı sonuçlarıyla büyük önem taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi’nin gelecek nesillere daha doğru aktarılması bir gereklilikti. O zaferde canlarını veren Mehmetçikler unutulmamalıydı. 87 yıl geçtikten sonra Ankara’nın Polatlı ilçesinde Türkiye’nin en büyük “Mehmetçik Anıtı” yapıldı. Anıtın açılışına dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Sakarya Meydan Muharebesinin önemini anlatırken şu cümlelere yer verdi. “Sakarya Meydan Savaşı’na katılan subay ve astsubayların yüzde 80′i, erbaş ve erlerin yüzde 60′ı ya şehit oldu ya da yaralandı. Savaşa katılan 42. Alay’ın bütün komutanları şehit olduğu için alayın komutasını bir yedek subay üstlendi.” Savaşın önemini bir kez daha vurgulayan Genelkurmay Başkanı’nın açıklamalarında 42. Alay’dan söz etmesi, üzerinde ciddi anlamda durulması gereken bir olaydır.
42. Alay, Giresun’un yetiştirdiği en büyük askerlerden Binbaşı Hüseyin Avni Bey’in Sakarya’da Mangaltepe’nin geri alınması muharebelerine katılmış, Mangaltepe, Taşlıtepe ve Gökgöz’de Yunan askerleriyle göğüs göğse savaşmıştır. “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün Vatandır” emrini verirken, Genelkurmay Başkanı İsmet Paşa, “izinsiz ve emirsiz geri çekilenler idam edilecektir” emrini birliklere iletmiştir.
Emir cephedeki Subaylara ulaşınca 4. Tümen 42. Alay Komutanı Hüseyin Avni Bey, birçok Alay komutanı gibi Alay’ın subaylarını akşam yemeğinden sonra topladı. Emri okudu, içlerine sindirmeli için biraz bekledi ve sonra ayağa kalktı; Beyler!“Bu savaş öyle bir savaş olacak. Çünkü bu savaş fetih, yağma savaşı değil, vatan savaşı. Hiçbir hatayı affetmeye hakkımızın olmadığı bir savaş. Komutanlarımız izin vermedikçe öleceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Askere örnek olacağız. Çocuklarımıza para pul, mal mülk değil, milleti için şehit ya da gazi olmuş namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız. O emri verdikten sonra askerlerinin önünde savaşıp, şehit olan Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında bayrağı en önde taşıyan Çılgın Türk’lerden biridir.

GİRESUN BELEDİYE BAŞKANI AKSU’NUN ÇALIŞMALARIYLA BİNBAŞI HÜSEYİN AVNİ ALPASLAN VE 50 GİRESUNLU MİLLİ MÜACEDELE ŞEHİDİNİN MEZARI BULUNDU.
Giresun 42. Alay komutanı Milli mücadele kahramanı Alpaslan’ın mezar yeri başta olmak üzere Giresun alayında şehit askerlerinin mezar yerleri tespit edilememişti. Haymana bölgesinde bazı bölge halkı mezarların kendi köylerinde olduğunu iddia etmeleri üzerine Giresun belediye başkanı Kerim Aksu’nun Giresun Belediyesi’nden görevlendirdiği personellerle başta Binbaşı H. Avni Bey’in mezar yerini tespit etmeyi başardılar.
Ulusal basında açıklama yapan Aksu; 50 milli mücadele şehidinin mezarı bulundu. Milli mücadele kahramanlarından Binbaşı Hüseyin Avni Bey’in de yer aldığı 50 Giresunlu şehide ait mezarlarında Ankara’nın Haymana ilçesinde olduğunu ifade eden Aksu; , "Bu şehitlerimizden 21'inin ismi belirlendi. Belirlenen mezarlardan birisi de Milli Mücadele kahramanlarından şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan'a ait. Uzun zamandır bulunduğu alanın koruma altına alındığını dile getiren Aksu, "Belediye olarak Giresunlu şehitlerimiz için anıt yapılmasını sağlayacağız." diye konuştu.
GİRESUN’UN 2. MİLLİ MÜCADELE ŞEHİTLİĞİ GELECEK NESİLLERE GURUR VERECEK VE ONLARIN VATANSEVERLİKLERİNE LAYIK BR ANIT OLMALIDIR.

Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve toplam halen mezarı bulunan 50 Giresunlu şehit için Haymana Medrese mahallesinde 42. Giresun Alay komutanı Binbaşı Alpaslan’ın komutasında ki alaydan sağ kalan gönüllü asker sayısı 84 kişiydi. Ayrıca yine Giresun 47. Giresun Alayında da 285 asker sağ kalmıştı. Giresun Alayları açılan gedikten düşmana geçit vermemişler geri çekilmemişler vatanları için canlarını ortaya koyarak düşmana adım attırmamışlardır. Ortaya çıkarılan bu durum itibariyle Türkiye’de Giresunlular il dışında 2. İstiklal savaşı şehitliğine Afyon-İsçehisar şehitliğinden sonra HAYMANA’da kavuşacaklar. Bugün bizler hür ve bağımsız bir ülke isek unutmayalım ki, bu yüzlerce şehit veren bu iki alayın sayesinde bu günlere geldik. Onlar için ne yapsak azdır. Unutmayalım ki, askeri otoriteler düşman açılan bu gedikten içerlere doğru ilerleseydi, savaşın seyrinin düşman lehine değişeceğini belirtiyorlar. Şanlarına layık bir şehitlik yapılmalıdır. Canlarını verdiler, düşmanın ilerlemesini durdurdular. Nur içinde yatsınlar. Aziz ruhları önünde saygı ile ağırlıyoruz.

Gazete Savaş
Google
Facebook
Twitter
Digg
 
Favorilerime Ekle
Yazdır
Arkadaşına Tavsiye Et
Okunma : 315
 
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30