Gazete Savaş | Yazarlar

Harşıt Savunmasında Gönüllü Giresunlu Şehitlerimiz

13 Ocak 2019, 13:41

Gümüşhane yaylası olan Harşıt vadisinde ki Güvende bölgesinin kuzeyinden başlayan yakın savunma mevzileri bugün bütün canlılığıyla duruyor.

Dünya Savaşının Doğu cephesinin son siperleri burda yatıyor. Harşit’in batı tepelerinde.Ormanların zirvelerinde, zirvelerdeki topuk yaylalarında bu siperler yaşıyor. İçine girecek askeri bekliyor sanki. Sarıkamış yenilgimiz ile batıya yönelen Rus ordusunun tepelerde, sırtlarda, vadilerde, derelerde, yaylalarda dişiyle tırnağıyla karşısına dikilen Türk ordusunun son siperleriydi bu siperler.

Üçüncü ordumuzun Birinci Dünya savaşındaki ıslak imzaları halen bütün heybetiyle esrarı ile duruyor. İçinde otlar büyümüş, ihtişamı eksilmemiş. Acıdır ki; ne üzerinde otlayan koyunlar, ne çobanlar ne de yanlarından geçen yolcular bu siperlerin farkında değil.. Üzerinde piknik yapan insanlarımız neyin üstünde oturduğundan haberi yok. Üzerinde piknik yapan insanlarımızın da neyin üstünde oturduklarından haberi yok.

Acımız bu. Narkoz almış acımız!

Bu savaş doğu cephesinin sırtına acımasız yükler yüklemiştir. Kanalda, Irakta, Kut’ül Emmare’de, Trablus’ta, Çanakkale’de,Kafkasya’da, savaşan Osmanlı orduları, üç milyon civarında asker kaybetmiştir.
Doğu Karadeniz’de Muhacirlik diye adlandırılan felaket yüzbinlerce ocak söndürmüştür. Ta Batumdan başlayan ve Rus Ordusundan Ermeni eşkiyasından kaçan ve batıya akan muhacir sayısı iki milyon olarak verilmektedir. Ve bunların yarıdan fazlası geri dönmediği gibi gittikleri bölgeleri de büyük bir yükün altında bırakmışlardır.
Harşıt Savunmasında Erzincan Antlaşması’na

Kafkas Savaşı’nda Harşıt’ı savunan Giresunlu gönüllülerden oluşan savaşçılar Ruslara geçit vermemişlerdir. Rusya’da çarlık yıkılmış ve Bolşevik Devrimi olmuş, Lenin Dünya’ya barış mesajları verdikten sonra Osmanlı Devleti ile ateşkes antlaşması için 4 aralık 1917’de Erzincan da masaya oturdular. Görüşmeler uzun sürdü 18 aralık 1917 tarihinde imzalar atıldı. Anlaşmaya göre savaş taraf orduların ateş keserek bulundukları yerde, kalmaları, yığınak yapmamaları Türklerin doğu cephesinden ırak cephesine asker taşımamaları, Karadeniz’de her iki yanın tecim gemilerinin serbestçe dolaşım sahası da kurulacak iki tarafın üyelerinden oluşan bir komisyon tarafından yönetilecektir.
Giresunlu Esirler Sibirya Esir Kamplarında

Erzincan Antlaşması ile Ruslarla yapılan Kafkas savaşı bitmişti. Ancak esir düşen Giresunlu Milis savaşçılar için, Mehmetçikler için dert ve sıkıntı bitmemiştir. Birini Cihan Harbinde verile şehitler, esirler ve gazilerle ilgili dünyanın birçok yerinde yapılan araştırmalarda;
Yemenden, Galiçya’ya, Sarıkamıştan Hicaz cephesine 1. Dünya savaşlarına sahne olan cephelerde birçok şehit ve gazi esir bulunduğu bir doğru tespit olayıdır. Sibirya bölgesi olmak üzere, Rusya coğrafyasında toplan 125 esir kampının olduğu bilinmekle beraber Rusya2nın batısından Ural dağları ve Asya bölgesinde yer alan 125 ölüm kampının neredeyse yüzde altmışı Sibirya’nın çeşitli bölgelerinde bulunmaktaydı.
Sibirya’da on sene esir kaldıktan sonra dönen Espiyeli Mustafa Sağar bulunmaktadır. Mustafa Sağar geri dönmeyi başarmasına rağmen on binlerce Mehmetçik ise esaretten geri dönememiş gurbet elde şehit olmuşlardır. Genç yaşta dul kalan şehit İbrahim eşi Kezban hanım hamile olarak Espiye’den aldıkları askeri cephaneyi sırtlarında 18 saat yaya olarak Kafkas savaşlarının son siperleri, Harşıt cephesinin Ağaçbaşı, Gümüş oluk bölgesine, Karakış mevsiminde yalınayak taşıyarak vatan savunmasına katkıda bulunuyordu.
Bulancak'ın yine Harşıt’ta milis olarak çarpışan Tiryakioğlu Abdullah’ın eşi “Hanım yenge” yürüyerek yanında 13 yaşında refakat eden kocasının kardeşinin oğlu Mustafa ile kuru erzak ve giysi taşırken gece saatlerinde Espiye’yi geçtikten sonra kış mevsiminde üşüyerek donma tehlieksi geçiriyorlar, yol kenarına yakın kapısının çaldıkları hane sahibine donduklarını belirtiyorlar. Ev halkı içeri buyur ederek, ateş yaktırarak onları ısıtıyor ve ev halkının ısrarına rağmen ısındıktan sonra biz yolumuza devam edeceğiz diyor ve Harşıt’ta ulaşıyor.
Türk kadını örneğine, Dünya kurtuluş savaşı tarihlerinde rastlayamazsınız… İşte Giresunlu Kezban hanım işte hanım yenge, işte Türk kadınının Giresunlu Türk kadının cephe gerisi fedakârlığı, kahramanlığı…

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30