Gazete Savaş | Yazarlar

Enflasyonu Falan Çözemeyiz

25 Aralık 2018, 10:46

Ulusal gazetelerden birisi "Enflasyona çift yumruk" 'demiş. Okuyanda enflasyon sıfıra düştü zanneder. Bir önceki aya göre daha düşük çıktı ve fakat TÜFE oranı hâlâ yüzde 21.62'dir. Bu oran dünyada bizim gibi ülkeler arasında IMF kapısındaki Arjantin'den sonra gerçekleşen en yüksek orandır.
Uluslararası kurumların 2018 enflasyon ortalaması, gelişmiş ülkeler için yüzde iki, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için ise yüzde 5'tir.
Bir kısım basında, hükümet memur zamlarını düşük tutmak için enflasyonu düşük gösterdi diyor. Gerçekte eğer TÜİK enflasyonu düşük gösterdi ise bu yalnız çalışanları değil bütün ekonomiyi etkiler. İşletmelerin planlarını, borç-alacak ilişkilerini faiz ilişkilerini, kira işlemlerini etkiler ve özetle piyasa düzenini bozar.
Sorun enflasyonu çözmekse, önce enflasyon için doğru tespit yapmalıyız. Yüzde 21.62 enflasyon istikrarsızlık demektir? İstikrar neden bozuldu? Nasıl düzelir? İstikrarın bozulmasında siyasi iktidarın iki yanlışı var: Birisi... Seçim olunca siyasi iktidarın gözü başka bir şey görmüyor. Tamamıyla seçim popülizmi moduna giriyor.
İkincisi... İnsan hakları, demokratik özgürlükler, hukukun üstünlüğünde, dış politikada Türkiye güven kaybetti. İçeride üretici ve tüketici güveni düştü. Her ne pahasına olursa olsun iktidarın seçimi almak için seçmene dağıttığı para ve kolilerin faydası, orta ve uzun dönemde bozulan ekonomik istikrarın aynı seçmene getireceği maliyetten daha düşük kaldı. Fakat seçmenler kısa vadeli çıkarlarını tercih ettiler. İktisadi bir tespit olarak, insanlar iktisadi çıkarlarında miyoptur. Şimdi maliyetini hem kısa vadeli çıkarına bakan seçmen hem de tüm toplum çekiyor.
Giresun ülke genelinde işsizliğin en yoğun olduğu 5 il arasında en çok göç veren şehir ve Karadeniz Bölgesi’nde en az yatırım alan il. Türkiye istatistik kurumu verilerine göre ulusal basında yer alan haberlerde göre de, geçen yılda milyonlarca kişi kentler arasında göç etti. En çok göç veren şehir Bayburt'u sırasıyla Gümüşhane, Ağrı, Muş ve Giresun beşinci şehir olarak en çok göç veren sıralamasında yer aldı. Bu durum da gösteriyor ki Giresunluların kaderi Türkiye'de 5 il arasında en yoksul iller arasında bulunmaktadır. Mevcut fabrikaları başta kâğıt fabrikası özelleştirme adı altında kapatılmış ve geniş bir arazi üzerinde bulunan SEKA kağıt fabrikasının arazi üzerindeki arsası sonradan fabrikanın çok üzerinde satıldığı basında yer almıştı. Sırasıyla Adel kalem fabrikası da kapatıldı. Sanayiye dayalı fabrikaların bulunmamakta ve sanayiye dayalı yatırımlar da bulunmamaktadır. Giresun Karadeniz Bölgesi’nde TÜİK verilerine göre yatırım sıralamasında en son sırada yer almaktadır. En az yatırım alan ildir. Giresun'un sahipsizliği böylelikle de resmi kayıtlarda tescillenmiştir.
Giresunlunun kaderi gurbet yolu gariplerin yoludur. Sahipsizlerin yoludur. Giresun en büyük ilçesi Bulancak’tır. Bulancak’ta Giresun ilinde yatırımları en az yatırım olan ilçeler nüfus durumu en büyük ilçe olması en fazla öğrenci sayısına sahip olması ve sorunları göz ardı edilmektedir. Örneğin; Öncelikle fakültenin Bulancak da açılması gerekirken merkez nüfusu 50 bine yaklaşan ilçede fakülte bulunmamaktadır. Yüksek Okulu’nda da Giresun ilçeleri arasında en az 2 bölümde ve en az sayıda öğrenci bulunmaktadır. Sanayici hemşerimiz Öner Hekim'in çok kıymetli arazisi 7-8 senedir Atıl ve boş olarak beklemektedir. Eski Rektör Attar burası Giresun üniversitesinin 2. kampüsü olacaktır diye arazi üzerine konuşmuştu. Halk arasında konuşulan iddialara göre de Bulancak Yüksekokul ve fakülte konularında engelleme yapılıyor ve arazinin de başkası tarafından geri alınması bekleniyor.
Bulancak Bahçelievler Anadolu Lisesi’ne ve Öğretmen Lisesi'nin pansiyonu ödenekleri de başka ilçelerimize aktarıldı.
Giresun ilinde yatılı bölge ilköğretim okulu bulunmayan tek ilçe Bulancak'tır. Bağışçı Hayrettin Konya'nın bağışladığı 10 dönüm araziye de YİBO yapılacak diye cevap verildi ve sonrasında yapılmadı bağışçı arazisinin mahkeme kararı ile geri aldı. Tüm yatırımlarda Bulancak en son sıra bırakılıyor. Diğer ilçeler tamamlandıktan sonra Bulancak ele alınıyor. Bulancak siyasilerimiz sahip çıkmıyorlar.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30