Gazete Savaş | Yazarlar

Atatürk ve Musul Kerkük

23 Aralık 2018, 11:36

ATATÜRK yaşasaydı eminim bugün Musul-Kerkük ve komşularımızın sınırlarında, sınırlarımızda bir sorun ve sorunumuz olacaktı. Uzun siyasi mücadeleler sonucunda HATAY’ı Kerkük’ü de Misak-ı Milli sınırları içine dahil olacaktı. Atatürk’ün en büyük düşlerinden biri de 1. Dünya savaşında Sevr anlaşmasıyla kaybedilen Türk topraklarını geri almaktı.
Atatürk 27 Şubat 1922 tarihinde TBMM’de yaptığı gizli bir oturumda milletvekillerine karşı yaptığı konuşmada hayalini dile getirmişti. “Efendiler arazi meselesi ve hudut meselesi Misak-ı Milli’nin malumu-u alınız birinci maddesinin daireyi sümülüyor. Misak-ı Milli şu hat bu hat diye hiçbir vakit hudut çizmemiştir. O hududu çizen şey milletin menfaati ve heyeti celile’nin isabetli kararıdır. Musul meselesinin halini muharebeye girmemek için bir sonraya talik etmek demek ondan sarfı nazar etmek demek değildir. Belki bunun istihsali için daha kuvvetli olabileceğimiz bir zaman intizardır. Bugün sulh yaparız bir ay sonra, iki ay sonra Musul meselesini halletmek için kıyam ederiz. (TBMM Gizli Celse Zabıtları Cilt 3)
Ayrıca önder Atatürk 1933 yılında görüştüğü ancak ikinci dünya savaşı sonrasında Japonya’yı şekillendiren anayasayı oluşturacak ABD’li General Mc. Arthur’un Türkiye’nin geleceği üzerine ne düşündüğünü sorması üzerine “EĞER ALLAH ÖMR VERİRSE MUSUL VE KERKÜK’Ü GERİ ALACAĞIM” diye cevap vermiştir. 1926 yılında dönemin güçlü İngiliz yönetimiyle başa çıkamayan Türkiye, Musul ve EKrkük’ü geçici bir süreyle zamana bırakmak zorunda kaldı. Ancak, Atatürk’ün ölümüyle Musul ve Kerkük tamamen unutuldu.
Ancak Türkiye Musul ve Kerkük’ü bölgede sınırlarımızda kurulacak bir kürt devletine bırakmamalıdır. ABD ve İsrail ve bazı orta doğu devletleri sınırımızda bir Kürt devleti kurmak peşindedir. Sınırımızda ikinci bir İsrail devleti gibi devlet kurulmak isteniyor. Bölgede ki Türkmen nüfus göremezlikten gelinir. Musul ve Kerkük tarihte bir Türkmen şehirleriydi. Musul ve Kerkük kurulacak bir Türkmen federasyonu içinde yer almalıdır.
Küstah Barzani
Daha düne kadar Kuzey Irak’ta 2004’e kadar Türk askeri ne verirse onu yiyen, ne verirse onu giyen çapulcu sürüsü peşmergeler, Kuzay Irak’ta Türkmen şehirleri olan Musul ve Kerkük’ün nüfus durumunda çoğunluğu Kürtlere geçirmek için her çareye başvurdu ve soydaşlarımıza karşı Türkmenlerin işleri gelenlerine karşı suikastlar yapmaya başladırlar.
Türk askerini de tehdit ettiler. Çok değil 7-8 yıl öncesine kadar Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendisine verilen kırmızı pasaportu taşıyan Barzani, Türk askerinin korumasında bölgesinde rahat yaşayan kürt grupları Amerikan yönetiminden aldıkları güçle Türkiye zaman zaman kafada tutuyor. Barzani’yi kırmızı halılarla karşıladık. Asırlardır Türk yurdu Musul ve Kerkük’ün durumu kesinleşmedi ve geleceklerinin de ne olacağı belirsiz. Ortaya atılan ve çalışılan yönetim planlarında da ismi ve bölgede bir Türkmen bölgesi ismi de geçmiyor. Türkmen Federasyonu ismi de geçmiyor.
Türkiye’nin sabırlarını denemesine meydan boş kabul ediliyor. Bu duruma AB ülkeleri de dahil. Türkmenlerin yanında her alan yok ve açıklamalarından da yok. Türk’ün Türk’ten başka bir dostunun olmadığı özdeyişinin gerçekliği ortaya çıkmıştır.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30