Gazete Savaş | Yazarlar

Asker ve Devlet Adamı Atatürk

19 Aralık 2018, 10:39

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’da kurduğu yeni Türk devletinin adım adım laik bir devlet olmaya yöneltmiştir. Önce egemenliğin temelinde laikleştirecek tüm yurttaşların eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır.

Atatürk’ü sevmek bir insanı sevmek demektir. Atatürk temelde, insanın iyiliğine inanmış onun gerçek değerlerini ortaya çıkararak öncelikle kendine dolaylı olarak ta Türkiye Cumhuriyetine yararlı olmasını sağlamıştır.

Söylevleri ve demeçlerinin de hep bu düşüncenin izlerine rastlarsınız. Yaşantısı boyunca emir veren bir insan, bir komutan ve bir devlet adamı olmasına karşın, bir halk adamı olmakla övünmüş, düşündüklerini ve yapacaklarını hep halkın önünde söylemiş ve başarmıştır. O, insancıl ve bağışlayıcıdır.
Atatürk yaptıklarıyla biten insan değildir. Her devirde, her zaman, her çağda yaşayan insandır.

Çünkü o, yaşadığı zamandan çok sonra gelecekleri sezebilen, yalnız "ufku değil, ufkun arkasını da gören" bir dâhidir.

Atatürk, eşsiz bir devrimci, değişim ve yenilik ustasıdır. Akıl, ilim ve fen onun rehberidir. Atatürk, 20. asrın sonunda teknoloji çağının yaşanacağını, 21. yüzyılın bilgi çağı olacağını görerek icraat ve teorilerine bunları yansıtan bir liderdir.

Yazı dizimizi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine hitabıyla bitiriyoruz:

Ey Türk Gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30