Gazete Savaş | Yazarlar

SİLAHA SEVGİ VE KALEM

13 Aralık 2018, 16:17

İnsanoğlu ilk çağlardan günümüze kadar, her zaman güçlü ve üstün olmak için, silahşörlerini ve kalemşörlerini kullanmış, her dönemde üstünlük çabası içinde, birbirlerini yönetme arzusu içine girmişlerdir. Kendilerini daima bir kavimden bir ırktan üstün gören milletler silahlanmayı tercih etmiş, bütçesinin büyük bir kısmını bu amaç için harcamıştır. Diğer taraftan Kuran-ı Kerim'in 96. Alak suresinde 1. ayetinde "Oku! Yaradan Rabbi'nin adıyla oku" cümlesi, insanoğluna ilmin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Kadim kitapları ve büyük düşünürlerin yazılarını okuyanlar, kendi kavram ve anlayışları ile sosyal ve ticari alanda zaman zaman başarılar elde etmiş, ancak geniş bir coğrafya da etkili olamamışlardır. Çok daha güzel bir dünya olacakken, hep üstün olma, güç elde etme ve birbirleri üzerinde egemenlik kurma arzusu bunu engellemiştir.

*** Günümüzde en fakir ülkelerde dahi eşit hak ve hürriyet süre gider, refah içinde yaşam mümkün olabilirdi. Ancak havanın, denizlerin, nehirlerin kirlettiği ormanların ve binlerce hayvan türünün yok olduğu, adeta yaşanmaz hale gelen dünyamız, başka bir tablo arz etmektedir. İnsanlık yaptığı yanlışın hala farkına varıp, geri dönebilir, yeni nesiller için daha müreffeh bir dünya bırakabilir. Bu alanda her birimize sorumluluklar düşmektedir. Dünyanın neresinde olursak olalım, Hz Mevlana'nın; " Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir" sözlerine mazhar olarak, kendi kendimize başlayarak, düşüncelerimizi, duygu ve davranışlarımızı, öz eleştiri ile gözden geçirip, bütün zıtlıkları birleştirip, sağlam bir karakter ile diğer insanlara örnek olmalıyız.

İnsanların dünyevi bilinçlerinde şiddet anlayışı ve çatışmalara yol açan birçok şeyi, sevginin gücü ile, zıtlıktan, birlikteliğin mükemmelliğe dönüştürebiliriz. Sevgi bu yüzden evreni bir arada tutan en temel yasadır. Sevgi dışında tüm bağlar, eninde sonunda kopmak zorundadır, işte bu yüzden hayatımızda var olan insanlarla aramızda yoğun bir sevgi bağı vardır. Yaşadığımız bu kocaman ama bizlerin bir türlü sığamadığı küçücük (!) dünya hepimize yetecek kadardır. Geçmişten itibaren bizlerin olmayan bizden sonra başkalarına kalacak olan mal, mülk, toprak, ve üstünlük sürekli olarak bir devir daim içindedir. O zaman nedendir insanoğlundaki bu hırs? Bizim olmayan şeye karşı yapılan bunca şey nedendir? Bu yüzden çatışmalar, kavgalar, savaşlar meydana gelmiyor mu?

Ey insanoğlu; Hayat fani, dünya gelip geçici. Çıkar uğruna kalp kırmayalım, birlikte refah içinde yaşayalım. Bunu sevgi ile yapalım. Unutmayalım ki bu dünya hepimize yetecek kadar büyük.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30