Gazete Savaş | Yazarlar

Mülkiyet Hakkı Yara Alıyor Hak Sahipleri Hep Beklemede Mi Kalacak?

12 Aralık 2018, 10:23

Mevcut yasalarda gayrimenkul rantı yaratmaya ve mülkiyet hakkını zedelemeye elverişlidir. İmara yetkili kurumlar ve belediyeler tarafından yasalar istismar edilmektedir. . Bunun içindir ki, Gayrimenkulü olup da imarla ilgili sorun yaşayan çoktur.

Mevcut yasalara göre gayrimenkulleri olanlar onları korumakta zorlanıyor. Özellikle imar planları ve uygulamalarda her zaman risk var. Yazılı basında okuyoruz, Göcek’te 2008 yılında imar planı değişti. Değişen planda mevzi imar planları müktesep hak olarak görülmüştü... Bir ay önce yine Göcek’te yine imar planı değişti. Ne var ki bu defa mevzi imar planları, özellikle turizm imarı olan arsaların imarı kaldırılmış oldu. Daha önce aynı bölgede Belediye bir turizm tesisinin bahçesini bölmüş ve ilgisi olmayan bir arsa ile değiştirmişti. Yani bırakın arsanızı, mevcut yatırımınızı dahi koruyamıyorsunuz.

Yine aynı bölgede geçen sene enerji nakil hattı yenilendi. Enerji hattını Mülkiyet sahiplerinden sormadan, onların bahçesinden, tarlasından ve imarlı arazisinden geçiriyorlar. .

Gelelim Giresun’a, Giresun Üniversitesinin, Güre bölgesinde ki, birçok mülkiyet sahipleri 20 seneye aşkın arazilerini imara açamıyorlar. Belediyenin imar planında üniversitesinin yerleşim genişleme alanı olarak şehir imar planına işlenmiş olduğu için arazilerini kullanamıyorlar, satamıyorlar konut yaptıramıyorlar. Eski rektör dönemlerinde kamulaştırılmalar oldu, kamulaştırmalar çok az ve kısmen oluyor. Vatandaşlar mülkiyet sahipleri bu uygulamalardan çok rahatsız. Yıllardır bekliyorlar kamulaşacaksa kamulaşsın. Arazimizin değeri verilsin. Arazimizi kullanamıyoruz, konut yaptıramıyoruz, GRܒsi kamulaştırma, imara açmıyor. Mülkiyet sahiplerinden satış yapmak isteyenler paraya ihtiyacı olanlar var ama yıllardır da imara açılacak diye bekliyoruz. Hiçbir gelişme yok diyorlar. Biz öldükten sonra mı kamulaştırma bedelleri ödenecek diyorlar, haksız da değiller. Vatandaşlar olarak soruyoruz bu uygulama daha kaç yıl devam edecek ve beklenecek.

Hükümet torba yasası içerisinde mahkemelerde devam eden (A. Hukuk) dava dosyalarını aldığı kararla Bölge idare mahkemelerine yasa uyarınca gönderdi. Bölge idare mahkemelerinin gayrimenkul sahipleri adına verdiği kararlarda daha üst temyiz mahkemelerinde uzun zamandır bekliyor. Vatandaş mağdur oluyor. Vatandaş arazisini 20 yılı aşkın zamandır kullanamıyor hiçbir çalışma yapmıyor ve bu hakkı da tanıyorsun. İstimlak etmiyorsun, bu durumda bedelini de ödemiyorsan, araziye bloke olarak bekletiyorsun, ödemeyeceksen bedelini arazinin içinden GRܒsine çeksin. Bu uygulama durumu mülkiyet hakkının Anaysa güvencesine rağmen çiğnenmesine demek değil de nedir? Mülkiyet sahibi paraya ihtiyacı varsa başka arazileri yoksa ne yapacak? Gayrimenkulünü yıllardır parayı çeviremiyor! Bu uygulamaya kamulaştırmasız el atma diyorlar. Devlet Gayrimenkulünüzden kamu yararı var diye mülkiyet sahiplerini bekletiyor, ömrünüz yetmiyorsa? Mülkiyetinizde tasarruf hakkınızı kullanmıyorsunuz. Bazen önce yol veya enerji hattı geçiriyor. Sonra sizi çağırıyor. Arsanıza bir bedel tespit ediyor. Turizm alanına tarlaymış gibi bedel tespit ediyor. Kabul etmezseniz mahkemeye gidin diyor.

Bu noktada üç önemli sorun var.. İdare kamulaştırmada ve kamulaştırmasız el atmada, her işi başından mahkemelere atıyor. Mahkemeler bunalıyor. İş yapamaz hale geliyorlar. Kamulaştırma daha pahalı hale getiriyor. Anayasa ve kanunlarla mülkiyet hakkı çağdaş hukuk sistemlerinde olduğu gibi bazı sınırlamalara uğramıştır. Bunlardan biri kamu yararıdır. Kamu yararı kavramı geniş bir kavram olduğu ve mevzuatlara da, uygulamalarda olaya tek yönlü bakıyorlar.

Kamulaştırmasız el atmada, kamu yararı var. Ancak bu yarar mülkiyet hakkını istismar etmeden de yerine getirilebilir. Vergi verende halktır, kamu yararı da halkın yararı demektir. Devlet bu vergi gelirleri ile hakkını vererek gayrimenkulü satın alır ve oradan yol, enerji hattı geçirir ve ya okul yaptırır.

Yani vatandaşın Mülkiyet hakkını çiğneyerek kamu yararına iş yapmak yerine, ona zarar vermeden de kamu yararına iş yapılır. Bunun içindir ki kamulaştırmasız el atmanın kaldırılması gerekir. Siyasi iktidarların Mülkiyet hakkına zarar vermesi sürdürülemez. Çünkü bu hak doğal ve öncelikli bir haktır. Aslında Devletin oluşumu da Mülkiyet hakkının korunmasına dayanır. Sonuç olarak imar planları kamulaştırma yasaları ve ihale kanunu mülkiyet sahibi ve kamunun da zarar görmeyeceği bir denge üstüne toplumlaştırılarak düzenlenmelidir.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30