Gazete Savaş | Yazarlar

Osman Ağa’nın Sağ Kolu Bilal Kaptan-3

11 Aralık 2018, 10:23

Osman Ağa’nın Milli Mücadele de Giresun gönüllü alaylarının silah ve cephane temin edilmesini görevini Bilal kaptan yürütmüştür. Gönüllü alayları da gönüllü asker teminini de yine Bulancaklı Kurtoğlu Hacı Hafız Osman Ağa ile yaptığı görüşme sonucu görevi almıştır.
Osman Ağanın Bilal kaptana silah ve cephane temin et talimatından sonra bir daha kaptan pulathane de 120 mavzer ve 5000 mermi satın aldıktan sonra yine kendisini çağırdı. Kardeşim Hacı Hafız Efendi’den 50 çuval fındık 25 çuval iç fındık al nerede satarsan sat bedeli ile bize silah ve cephane getir dedi. Osman Ağa Bilal kaptanın getirdiği silah ve cephane ile çetesini silahlandırdı ve Şebinkarahisar’a hareket etti. Ben de kardeşi Hacı Efendi’den aldığım iç ve kabuklu fındıkları motoruma yükletilerek İstanbul'a hareket ettim. Deniz yolu üzerindeki tüm iskelelere uğrayarak yoluma devam ettim. Son iskele olan Ereğli'de dahi ne fındıkları müşteri bulabildim ne de Tüfek cephane bulabildim. İstanbul'a gitmedim gidemezdim de çünkü ilginizden İstanbul'a gireli bir buçuk ay olmuştu. Belki İstanbul'da fındıkları sata bilirdim fakat asıl maksadım olan silah ve cephaneyi bulamazdım. Bulsam da belki kontrollerden selametle geçiremezdim.
Ben eski bir denizci olduğum için hemen her limanda tanıdıklarım ve dostlarım vardı. Doğru Bulgaristan'ın Varna limanına gitmeyi maksat ve Gaye mi daha uygun buldum ve öyle de yaptım. Orada fındıkları sattım 120 adet muhtelif mavzer ile 20000 mermi buldum ve satın alarak motoruma yükledim. Varnadan hareketle Burgaz’a geldim. Şöyle ifade edeyim ki Türkiye'den gidersem kontrol sıkıdır Varna’dan Burgaz’a gidersem kontrol yoktur. Çünkü bir Bulgar limanından diğer bir Bulgar limanına gidiyordum. Burgazda 2 gün kaldım. Ah yolu iskelesinde petro adada 110 adet muhtelif tüfekle 20000 mermi pazarlığında mutabık kaldık. Yalnız pazarlığımız da tüfek ve mermileri 5 mil Deniz açığında teslim alıp hesabını orada verecektik. Bir gece vukuatsız olarak silahları teslim aldık ve doğru Rusya sahillerine hareket ettik. Türkiye sularında Yunan ve İngiliz savaş gemileri gezmekte idi. İki gece çok müsait rüzgârlarla ve Allah'ın inayetiyle 4 gece 3 gün de selametle Giresun limanına geldim.
Ey vatandaşlar o kara günlerde olup bitenleri tarif etmeye muktedir değilim. Bilal kaptan hatıralarını defterinde şöyle devam ediyor; İstanbul hükümeti tarafından diri ve ölü olarak mutlaka yakalanması emredilen ve Şebinkarahisar tarafına geçmiş olan Osman Ağa Şebinkarahisar jandarma kumandanını tevkif ederek yanından ve gözetiminden ayırmadı. Oradan Suşehri’ne geçti. Mutasarrıfı şöyle dedi; Ben Balkan harbinde bu vatan için bacağımı kaybettim şimdi de tek bacağına vatan için çalışıyorum Allah'tan korkmadan beni nasıl İngilizlere teslim edeceksiniz? Padişah da yazın mahiyetindeki 450 adamım ile affımı istiyorum. Affedilmez sen hükümetimize karşı isyan ederek mahiyeti ile birlikte mücadele edeceğim. Osman Ağa'nın özlü ve duyarlı sesi üzerine mutasarrıf 3 saat kadar müsaade isteyerek padişahla makine başında muharebe etti ve Osman Ağanın mahiyeti ile birlikte affedildiği padişahça bildirildi.
O zamana kadar Giresun Rumların ve Ermenilerin özellikle ve bilhassa Rumları o derece şımartmışlar ki şöyle ifade edeyim akşam namazından sonra Giresun da bir Türk Sokağı çıkamıyordu. Tam böyle bir zamanda affedilmiş olan Osman ağa büyük bir şenlik ve sevgi tezahüratıyla Giresun'a geri geldi. Şimdi Taşkışla dediğimiz o zaman Rum mektebi binaya çekilmiş olan Yunan bayrağı tam 18 gündür dalgalanıyordu.
Osman Ağa'nın ilk işi bu bayrak meselesi oldu. Vatanında Pontus bayrağı dalgalanması içine sindiremedi. Rumların ileri gelenlerinden Nohutoğlu Aristodori’yi çağırdı. Bayrağı sordu. Aristodori; “böyle bir şey yapmış hemen alırız aşağı “dedi. Osman Ağa Sende o cahillerle berabersin diye cevap verdi. O bayrakta Türk vatanında Bir daha görünmemek üzere ebediyen aşağı indirildi. Ben Osman Ağadan 4 gün evvel Giresun'a gelmiştim. Vatanım için çok önemli görevimi yaptım. Bu kez 230 tüfek ve 50000 mermi getirmiştim ve teslim ettim. Tüm bu ifadeler ve canını vatanı için tehlikeye atarak kurulacak gönüllü alayları için silah ve cephane temin eden olayların gönüllü askerlerinin de temininde Erzurum delegesi seçildiği halde asker toplama görevini daha önemli görerek bu görevi üstlenen ve başarılı olan ebediyete intikal eden Kurtoğlu Hacı hafız ve büyük denizci kaptan Bilal Kaptan’a Allah'tan rahmet Aziz ruhları önünde tanzimle eğiliriz. Dünya savaş tarihlerinde askerinin cephanesini silahına temin ederek Kurtuluş mücadelesi yapan hiçbir millet yoktur. Bu örnek duruma da yalnız Giresunlar sahiptir. Biz bu kahramanlarımıza yeterli derecede sahip çıkmıyor muyuz bu durumu kendimize Giresunlular olarak özeleştiri yapmalıyız.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30