Gazete Savaş | Yazarlar

HİJYEN

28 Mart 2020, 19:52

HİJYEN


Son günlerde tüm dünyanın ve de ülkemizin içinde bulunduğu büyük bir sorunla karşı karşıyayız; bulaşıcı hastalık. Bulaşıcılık konusu gündeme gelince de ilk akla gelen yer doğal olarak okullar oluyor. Her gün milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmenin bir arada olduğu yer haliyle daha bir önem arz ediyor. Çünkü okul demek bir nevi ülkenin tamamı demek anlamına geliyor. Hemen hemen her evde okula giden bir öğrenci mutlaka vardır. Oralarda oluşabilecek en ufak risk bir anda tüm ülkeyi etkileyecek, daha büyük sorunların çıkmasına zemin hazırlayacaktır. Bütün ülkelerde olduğu gibi bizde de ilk iş olarak okullarda eğitime ara verildi ve zorunlu olmadıkça evlerden çıkılmaması gerektiği belirtildi. Bu karar doğru ve yerinde oldu. Hemen arkasından dikkat edilmesi gereken en önemli konu olarak “Hijyen” gündeme geldi. Gerek görsel, gerekse yazılı medyada bu konu sürekli döndürülerek toplumsal bir bilinç oluşturulmaya başlandı. Aslında zaten yapılması gerekenler bir başka gündemle tekrar önümüze gelmiş oldu. Bunun devamı olarak çalıştığımız veya hizmet aldığımız ortamların temizliği daha bir dillendirilmeye başlandı. Ben burada okullardaki konuyu biraz konuşmak istiyorum. Okullar mı, öğrenciler mi hijyenik olmalı?

Herkes bu soruya kendi penceresinden bakarak verecektir ama bir de öğretmen gözüyle bakmakta yarar var. Şöyle düşünmekle işe başlayabiliriz; bir bina yapıyorsunuz ve bunun bir taşıyıcı direğindeki demiri koymadınız. Hangimiz bu binanın sağlam olabileceğini söyleyebiliriz? Sanırım bu binanın sağlam olmayacağı konusunda hemfikirizdir. İşte okul yöneticileri ne kadar okulları temiz de tutsa, oraya gelen öğrencilerde hijyen yoksa bir süre sonra okul en tehlikeli hale gelir ve bizlerin vergileriyle toplanıp harcanan onca para ve emek boşa gider, heba olur. Madalyonun diğer tarafına baktığımda da durum aynıdır. Okula giden tüm öğrencilerimiz ne kadar hijyenik olursa olsunlar okullarında gerekli hijyenik koşullar oluşmamışsa onların tüm çabaları da heba olur.

Eğitimin başlangıç noktasını aile olarak alırsak yapılacak şey çok kolaydır. Çocuklarımıza küçükten başlamak üzere hijyenin gerekliliğini ve koşullarını öğretmek. “Elini yıka” diye çocuğa emir vererek değil elinizi yıkayarak ona örnek olmalısınız. Hijyenik koşullarda büyüyüp okula giden çocuk okulunu kirletmez. O bilir ki okulunu kirletmesi demek önce kendini sonra ailesini ve daha sonrada toplumu kirletmektir. Bunu toplumun tüm katmanlarına uyguladığınızda sorunu çözmüş oluruz. İnsanlar bulundukları ortamları yetiştikleri ve alıştıkları şartlara kolayca uydurur. Hijyenik şartlarda büyüyen toplumun her yanı hijyeniktir artık.

Daha iyi bir gelecek için onlara iyi örnek olmaya çalışalım. Unutmayınız ki alışkanlıklar kalıcıdır. Temiz olalım, temiz kalalım.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30