Gazete Savaş | Yazarlar

Eğer Biliyorsanız!..

02 Haziran 2019, 14:29

Hoca Nasrettin , Cuma hutbesini yerine getirmek üzere minbere çıkınca; “Ey cemaat” demiş. “Size söyleyeceğimi biliyor musunuz? Ahali cevap vermiş; “Bilmiyoruz!” O zaman hoca “Sizin bilmediğiniz bir şeyi nasıl size söyleyebilirim?” deyip minberden inmiş. Olay eski Doğu hikmetinin önemli bir yanını yansıtıyor. Bu hikmet özlü bir ifadeyle şu kelimelerle söyleniyor.” Eğer biliyorsanız size söylerim, bilmiyorsanız söylemem”.
Bir kimsenin doğru olarak bildiği şeyi bir diğerine aktarabilmesi için karşısındakinin bu doğruyu kabullenecek hazırlığı peşinen yedeğinde bulundurması gereklidir. Bir kimsenin doğru olarak bildiğini karşısında ki de doğru kabul etmezse birincisinin diğerine kendinden bir şey aktarması mümkün olmaz. Eğer doğru budur denildiği zaman sözü işiten “evet, doğru budur” diyecek hazırlığa sahip değilse iki insan arasında bir anlaşma kopukluğu doğmuş demektir.
Bu kopukluğun sebebi birbirine söz söyleme durumunda bulunan iki kişinin farklı temellerden hareketle düşünüyor olmalarıdır. Anlaşma ancak temellerin müşterek kalınmalarıyla mümkün bir vaka olarak önem taşır. Eğer konuşan kişi “doğru budur” dediğinde karşısında ki de “evet doğru budur” diyecekse, sözü söyleyen kimse yalnızca kendi bildiği doğruyu dile getirmiş, olmaz aynı zamanda bildiriyi alan kişinin içinde potansiyel olarak mevcut doğruyu harekete getirmiş, onu “kelimelendirmiş” olur. Bir bakıma söyleyen hiçbir şey demiş olmaz, çünkü sözü olan kişinin sahip olduğu gerçeğin dışında ve fazladan bir şey söylemiş değildir. Ama anlaşmayı mümkün kılan bu söz iletişimi boşuna ve saçma bir olay sayılmaz. Sözün söylenmesi iki insanın gerçek bölgesinde birleşmelerini sağlamaya motuftur. Bu işlev yerine getirildiğinde isabetli bir fiil ortaya çıkmış olur. Eğer bilgi gerçekten iki insan arasında bir cesamet kazanmışsa söyleyende dinleyende aydınlığa ulaşabilir.
Bütün çaba iki insan arasında her ikisini de istifade edeceği bir bağlantıyı bulabilmek içindir. Bu bağlantı hakikatin galebe çalması için kaçınılmazdır. Nasrettin Hoca cemaate aralarında gerçek ve pürüzsüz anlaşmayı mümkün kılan bağlantının olup olmadığını sordu. Ahalide gündelik mantık içinde hapsolmuş bulunmasının sonucu olarak. “ne söyleyeceğini bilmiyoruz “ diye cevap verdi. Bunun üzerine Hoca Nasrettin, daha fazla konuşmaktan imtina etti. Çünkü insanlar arasında hakikati tecessüm ettirecek bağlantı yoksa konuşmanın sahici anlamını kaybedilmiştir. “Ey cemaat” demiş Hoca Nasrettin “Size ne söyleyeceğimi biliyor musunuz” Ahali “Bilmiyoruz” demiş. Öyleyse diye eklemiş Hoca, “Sizin bilmediğiniz şeyi size ben nasıl söylerim. Bilseydiniz size söyleyecektim, bilmiyorsanız size söyleyeceğim.
Bilgiye ve Doğru Sonuca Eğilmek
Ertesi Cuma Hoca yine minbere çıkar ve aynı soruyu sorar; “ey Cemaat, ne söyleyeceğimi bilir musunuz? “ Ahali yine günlük mantık çerçevesi içinde kalarak ve geçen hafta “bilmiyoruz” demenin bir sonuç vermediğini göz önüne alıp bu defa “biliyoruz” diyerek cevaplandırır soruyu. Nasrettin Hoca;” Madem biliyorsunuz der, O halde yeniden söylememe gerek yok. Menberden iner. Bir nüktede bir yandan bilginin ancak onu kabule yetecek ölçüde açık bir kavrayışla alınabileceğine, bir yandan da söyleyenin dinleyene takaddüm ettiğine işaret vardır.
Bilginin Türü ve Gelişimi
Nasrettin Hoca üçüncü defa minbere çıktığında sorudu değişmemiştir. “Ey cemaat ne söyleyeceğimi biliyor musunuz? Ey cemaat ne söyleyeceğimi biliyor musunuz? Halk bilmiyoruz denildiği zamanda hocanın konuşmadığını gördüğü için bu defa hem biliyoruz hem bilmiyoruz derken, geri kalanlarda biliyoruz diye karşılık verirler. Hoca Nasrettin’de bu durum karşısında; “Demek kiminiz biliyor ne diyeceğimi, kiminizde bilmiyor. Öyleyse bilenler söylesin bilmeyenlere”. Daha fazla konuşmaz ve minberde iner.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30