Gazete Savaş | Yazarlar

Eğitimde Nüfus Kriterleri Kaldırıldı, Bulancak’ın Her Sene Ortaya Atılan Fakülte Açıklamaları Havada Kalıyor!

07 Mayıs 2019, 10:53

Giresun’un en büyük ilçesinin nüfus kriteri, öğrenci sayısı hiç göz önüne alınmıyor. 8 senedir Bulancak’a fakülte açılıyor kararı alındı açıklamaları kamuoyunu yanıltma olarak ortada kalıyor. Peki, 2018-2019 yılı eğitim öğretim yılında Bulancak’a açılacak fakülte mevcut mu, YÖK’ten çıkan bir karar onay var mı? Halen böyle bir karar yok.
Eğitim bireylerin toplumsal ve hayata uyumlu bir şekilde katılmalarını sağlayan bilgi ve beceri veren kurumdur. Eğitim toplumun geleceğini ön planda tutan dayanaktır.
Üniversite Eğitim Popülizm Kurbanıdır
Orta öğretimde geleceğe dönük mesleğe yönlendirme olmadığı için 40 yıldır yükseköğrenimde birikme var. Geçmişte ve bugün de bu sorun açık öğretim uzaktan eğitim gibi şark kurnazlığıyla çözülmek istendi. Üniversite eğitimi kitabi bilgilerle sınıf geçmek değildir. Üniversite eğitimi süreklilik ister . Üniversite içinde öğrencinin birebir öğretim üyesi ile çalışmasıdır. Üniversite içinde tartışmalara katılmaktır. Böylece öğrencinin asıl amacı olan analiz ve sentez yeteneği gelişecektir. Dünyanın her tarafında açık öğretim var. Ancak bunlar ev hanımlarına, meslek sahiplerine genellikte işlerinde destek olacak bilgiler verir.
Bulancak’ta Ticaret Meslek Lisesinin 40 yıldır binası yok!.
Bulancak’ta Ticaret Meslek Lisesi 1977 yılında açıldı ve 41 yıldır da 3 kez yatırıma alındığı halde siyasi destek alınmadığından bir binaya sahip olamadı. Valilikçe yaptırılan pansiyon tipi bina da eğitim veriyor. 50 bin merkez nüfuslu ilçede sınıf yetersizliğinden bölümleri çoğaltamıyor. Giresun’un en büyük ilçesinde orta-lise düzeyinde okulların spor salonlar yok. Bulancak Anadolu lisesi ile BATEM arasından ki mevcut araziye bir spor salonu yapılacağı haberleri yerel basında yer aldı. Eğitimcilerden alınan bilgilere iddialara göre de bu spor salonunun yapımı Bulancak siyasi destek alamadığı nedeniyle ve Giresun’da Bulancak’a liselere spor salonu yapımına karşı çıkanlar tarafından engelleniyormuş.
Bakanlar kurulunca alınan bir karar var OSB bulunan açılan il ve ilçelerde “Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulları” açılacak haberleri medyada yer aldı. Gazetemiz konuyu gündeme taşıdı. Belediye başkanlığına ait İncüvez bölgesinde ki eski başkan Öner Eriş döneminde Sağlık Meslek Lisesi olarak açılan ve kullandırılan bilahare İmam-Hatip orta okulu ve sonrasında boşaltılan binaya, burası yukarıda adı geçen yüksekokul ve ya fakülte için kendi binaları yapılana kadar tahsis edilemez miydi?
Fakülte Konusunda Bulancak Yerinde Sayıyor
Bulancak fakülte açılımının sadece 8 senedir ismi geçiyor. Böyle giderse de gerçekleşecek ortam yok. Fiziki binanın biteceği de yok. Bulancak fakülte konusunda yerinde sayıyor. Öncelikle alması gereken fakülteyi de alacağı da meçhul. 7-8 senedir açılacak açıklamaları da gerçekleşecek anlamda değil. Çünkü bina sorunu ortada. Adı geçen bina da çalışmalar kaplumbağa hızıyla yürüyor. Ve Bulancak oyalanıyor. Bulancak’a konu yatırımda Bulancak halkı yapsın isteniyor. Peki bu sahipsizlik mi, ve yahut sahibi çıkanlar YÖK’ten ve kalkınma bakanlığından Görele, Tirebolu, Şebinkarahisar ve Keşap ilçelerine fakülte ödenekleri çıkarken Piraziz, Espiye ve Giresun merkezle beraber 7 fakülte var.
Sanayici hemşerimiz Öner Hekim’in GRܒne Pazarsuyu bölgesinde ki bağışladığı yaklaşık 50 dönüm arazi bina bekliyor. GRÜ eski rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 8 sene önce burası GRܒnün ikinci kampüsü olacak diye Giresun basınına açıklamayı arazi üzerinde yapmıştı. Bulancak’a sahip çıkacak siyasiler milletvekilleri yok mu? Konu Bulancak olunca, Bulancak ortada kalıyor. Yüksekokul ve Fakülteler bacasız bir sanayidir. Kalkınmanın can ve kan damarlarıdır. Esnaf odaları ve TSO’larına da konu bu duruma gelince seslerini yükseltme ve bilgi birikimi etkiler. Bu etki Giresun’da Bulancak konu olduğunda tersine çalışıyor. Bulancak’ın sesine kulak verilmiyor. Basın olarak öncelikli görevimiz sorunlara parmak basmak kamuoyuna duyurmaktır ve takibini yapmaktır.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30