Gazete Savaş | Yazarlar

Ülkenin Gündemi İşsizlik ve İflaslar

06 Mayıs 2019, 15:13

İki yıl önce görevini hakkıyla yapan tüm ekonomistler uyarıda bulundu. Yaşanacak krizin boyutunun büyük olduğunu insanların ödeme güçlüğü yaşayacağını ve en önemlisi işsizlik fırtınasını geleceğini söylediler. Yazılı ve görsel basında açıkladılar. Ekonomistler göre kriter AVM’ler ve inşaat sektörünü işaret ettiler. Nitekim inşaat sektörü altında Türkiye kaldı. İktidarın o kadar desteğine rağmen sektörü hızla çöküyor.
İktidarın o kadar desteğine rağmen sektörü hızla çöküyor. Konut sektöründe ki fiyat manipülasyonu ile yaratılan sanal zenginlikler birer birer kayboldu. İnşaat sektöründe sarhoşluk vardı ki, Türkiye’nin büyük şehirlerinde ki konut ve iş yeri metrekare birim faiyatı NewYork Londra ve Paris ile kıyaslanıyordu. Adı geçen o ülkelerinin ekonomisinin ne kadar güçlü olduğuna bakınıyordu. Hep kağıt üzerinde hesap kitap yapılıyordu. Amerika sıcak parayı kesti ve Türk ekonomisi kağıttan kule gibi çökmeye başladı.
Üretme, borçlan ve tüket politikası
Ve sonuç mu? Soruyorsunuz? Pamukkale şirketi iflas etti. Yüzlerce insan işsiz kaldı. okur yazarlığı olmayan Türk halkı, krize fena yakalandı. Halen Türkiye'yi bu hale getiren politikacıların ağzının içine bakıyor. Acaba ne söyleyecek diye. Ama; Politikacıların artık söyleyeceği bir şey kalmadı. Ulusal basına açıklamada bulunan Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel başkanı Mehmet Özkurnaz; Bugün marketlerin 7 liradan sattığı kırmızı soğanın kilosunu çiftçi tarlada 1.20 liradan satıyor. Kooperatifler marketlere alternatif olarak gelirse vatandaş en pahalı kırmızı soğanı 1.70 liradan marketin 15 liraya sattığı patlıcanı 6 liradan yeni marketin 30-40 liraya sattığı peyniri 20 liradan alabilecek dedi.
Daha düne kadar tarısmal üretimde dünyanın kendi kendine yeten 7 ülkesinden biriyken neden saman ve soğanı bile ithal eder duruma düştük. Neden patlıcan 20 liraya kadar yükseldi. Neden açlık kapımıza dayandı. Hızlı özelleştirme hamleleri.. Ve destek kuruluşlarının bir bir ortadan kalmasıdır. EBK ile SEK’in özelleştirmesi kesimlerin, buzhanelerin, depoların fabrikaların satılması makinelerin hurdacıya sahip arazilerin konut alanına dönüştürülmesi hayvancılığı ve ona bağlı tarımı öldürdü. Türk çiftçisinin bankası Ziraat bankasında proje karşılığı Zirai Kalkınma kredielrinin ayrık servislerinin kaldırılması Ziraat Mühendisi ile teknik elemanlarının Tarım bakanlığına nakledilmesi ve Tarımda bir ihtisas baknası olan Ziraat bankasının tarımsal alanda uzaklaştırılması olayı. Kontrollü Zirai kalkınmakredileri ile su rünleri, arıcılık hayvancılıkta Türkiye çağ atlamıştı. Diğer taraftan TEKEL özelleşme tütün çiftçisi bitti, içki ve sigara piyasası yabancıların eline geçti.
Yüksek vasıflı tohum damızlık hayvan fidan üretip çoğaltıp çiftçiye parasız çiftçiye dağıtan Devlet üretmen çiftliklerinin çökertilmesi ayrıca büyük darbe odlu. Tarım satış Kooperatifleri üreticinin bir başka can yeleğiydi. Atatürk’ün direktifleriyle kurulan ve başta Fındık Tarım Satış Koop. Bulunduğu Fiskobirlik’in devlet desteği IMF talebiyle kesilince. Üretici zora düştü. Fındık fiyatları siyasilerin deyimiyle yerlerde sürüklendi. Piyasa yabancıların eline geçti sayıları 416’ya ulaşan Tarım satış Koop. Çok zor duruma düştü. TARİŞ gibi dev bir kuruluşbir zor ayakta duru halde geldi. Mazot ve girdi fiyatlarının artması çiftçi gelirinin devamlı geriye düşmesi bir başka yıkım oldu. Tarım ve hayvancılık bu darbeler dayanamadı ve yenik düştü. Bu durumu nasıl onaracağız.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30